Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bild: Aftonbladet.
Den som har mött Jesus har mött Guds sanna kärlek och verkligen fått uppleva sitt unika värde. Att då anklaga en kristen för att ha fel människosyn och värdegrund är, förutom att det är hårresande och magstarkt, väldigt okunnigt.
Tre kvinnor som håller på att utbilda sig till journalister har under Aftonbladets räkning under falsk identitet utgett sig att ha problem med homosexuella tankar och kontaktat olika församlingar för själavård.
Alla församlingar som de kontaktade har inte varit kristna utan flera har varit Jehovas vittnen, som räknas som villolära. Men de har också kontaktat en del pingstförsamlingar.
Detta har de gjort för att sätta dit olika pastorer och församlingar och göra sken av att kristna har fel värdegrund och fel uppfattning om människors lika värde.
Men jag tror att de har missförstått något.
Det är så här: för den som har mött Jesus har mött Guds sanna kärlek och verkligen fått uppleva sitt unika värde.
Så är man kristen och frälst och tror på Jesus så värdesätter man alla människor och förstår vilket unikt värde alla människor har.
Att då anklaga en kristen för att ha fel människosyn och värdegrund är, förutom att det är hårresande och magstarkt, väldigt okunnigt.
Själv fick jag möta Guds kärlek och uppleva mitt unika värde då jag tog emot Jesus Kristus och blev frälst och räddad.
Sedan dess har jag varit upptagen med att berätta för andra människor om Guds oerhörda kärlek och att man blir frälst och räddad då man tar emot Jesus som Herren.
Detta gör jag för att jag älskar människor och förstår människors unika värde.
Så är det med den kristne. Han älskar därför att han har mött Guds kärlek i Kristus Jesus.
Om du ännu inte är frälst och fått uppleva Guds sanna kärlek i Kristus Jesus, be den här bönen om du vill bli frälst:
”Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och förlåten och ett Guds barn. Amen.”
- 2022-06-02 21:46
Homosexuell Aftobladet Värde Värdegrund
Andy - 07/6-22 06:50
”Jag säger er: På samma sätt blir det glädje i himlen över en enda syndare som omvänder sig - inte över nittionio rättfärdiga som ingen omvändelse behöver.”
Lukasevangeliet 15:7
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 22 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 02:34. Marika och Marita har namnsdag.
Joh. 19:19 Men Pilatus skrev också en överskrift och satte upp den på korset. Och där stod skrivet: Jesus från Nasaret, judarnas Konung.
2025-10-21 21:04
Jag skulle behöva lite nya kläder men vet inte riktigt om jag har råd.
Be gärna att jag ska få råd att köpa lite kläder
Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig
(Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus .
Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön.
Amen!
Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
I Jesus möter vi Gud själv, som blev människa för vår skull, men som alltid är ett med Fadern och Anden.
Gå därför ut och gör alla folk till lärjungar! Döp dem i Faderns och Sonens och den helige Andes namn. (Matt 28:19)
Karaktär är det du är i mörkret.
- D.L. Moody (18371899)
1. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
2. Dagen då solen stod stilla
3. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
4. Live med Christer Åberg - 27/6 2021 kl 21:45
5. Morsan har stuckit
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM