Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Christer Åberg på TikTok


Besök gärna min TikTok-kanal. Kanalen har över 60 000 följare och cirka 1,3 miljoner gillamarkeringar.

Kanalens syfte är att på ett enkelt sätt berätta om Jesus i korta videor och att man blir frälst då man tar emot honom. Och många har har blivit frälsta. 

Jag har också livesändningar på TikTok och fler följare ansluter sig hela tiden. Ofta vill de som besöker livesändningarna att jag ska be för dem. Inte sällan vill de bli frälsta.

Och inte så sällan meddelar folk att de har kommit till tro på Jesus på grund av att jag har berättat om honom på min TikTok-kanal.

2022-09-27 21:51

TikTok Christer Åberg Video Evangelisation


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det måndagen den 15 september 2025, vecka 38 och klockan är 18:06. Sigrid och Siri har namnsdag.

Dagens ord

Gal. 6:12 Alla de som vill ha ett gott anseende här i köttet, de tvingar er till omskärelse bara därför att de inte ska bli förföljda för Kristi kors skull.


Senaste bönämnet

2025-09-15 16:42
ber för ett par stackars ensamma fötter där ute, som måste hitta hem.

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus gör goda saker, inga onda

Jesus är Guds Son

Apostlarna som ögonvittnen

Vikten av att läsa Bibeln

En radikal sanning

Jesus gör gott

Jesus - Guds Son från evigheten

Jesus - en historisk person

Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad

Treenigheten och Jesus som människa


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 13/09-25 08:00
Den som har det ❤️Guds kraft är ingen människa .💖Jesus 💥var från Himlen sänd för att Frälsa❤️ människor från 😔synd. Av Tro får man leva😍. Bibeln är sanningen. Be🙏 och du ska få ❤️❤️❤️sa: 💖Jesus när han var på jorden.

Skrevs i Jesus gör goda saker, inga onda


Senaste bloggar och medier

  • Doctor Who Died and Visited Heaven Sheds Light on Life After Death: ‘I Was Being Held by Christ’
  • Emmys 2025: Silence on Charlie Kirk’s Murder Exposes Hollywood’s War on Jesus
  • Is Erika Kirk the Chosen ‘Esther’ Kim Clement Prophesied for America’s Healing?

→ Läs allt här!


Treenigheten

I Jesus möter vi Gud själv, som blev människa för vår skull, men som alltid är ett med Fadern och Anden.

Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)


Citatet

Den kristne som inte ber, lever ett motsägelsefullt liv.
- J.C. Ryle (1816–1900)


Mest lästa artiklar idag

1. Jesus gör goda saker, inga onda
2. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
3. Hello Kitty och jag
4. Jesus - en historisk person
5. Kristen TV Sverige

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM