Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Nyheter
Kanske blev en och annan sur när jag sa att uppryckandet inte skulle ske den 23–24 september 2025, utan att den profetia som påstod det var falsk. Och nu har dagarna gått och inget har hänt.
Jag är ju inte ens någon profet, men ändå kunde jag förutse att inget skulle ske. Hur kunde jag det? Jo, jag hade läst i Bibeln!
Men den dagen eller stunden vet ingen, inte ens änglarna i himlen, inte ens Sonen, ingen utom Fadern. Håll er vakna och var på er vakt. Ni vet inte när tiden är inne. (Markusevangeliet 13:32–33)
Det här är ett av de tydligaste bibelorden om Jesu återkomst. Jesus själv säger att ingen vet dagen eller stunden – inte änglarna, inte ens Han själv under sin tid på jorden. Bara Fadern vet.
Ändå dyker det gång på gång upp människor som menar sig ha räknat ut ett datum. De kommer med nya "profetior", tabeller och siffror. Men Jesus säger klart: vi kan inte veta.
Vad är då vår uppgift? Jo, Jesus säger: ”Håll er vakna och var på er vakt.” Vi är inte kallade att spekulera i datum, utan att leva i beredskap.
Att vaka betyder att leva i tro, i omvändelse, i förväntan. Att vara på vår vakt betyder att inte slumra in i världens bekvämlighet, utan ha våra hjärtan fästa vid Herren.
Nyheter - 2025-09-25 15:00
Uppryckandet Profetia Jesu återkomst Tidstecken Sista tiden
Lars-goran Marklund - 25/09-25 19:09
Man kan inte tro sig vara,utan det står i Bibeln vad man ska göra det sa:
Jesus Kristus. Vaka och Vakta för (*Herren*) kommer snart med skyarna.
Tidens tecken tyder på att det är sista tiden. Det är det man ska ägna tankarna åt. Välsigna alla bedjare
Anonym - 25/09-25 21:41
Mycket spännande tider. Vi ska vara beredda på att Jesus kommer när som helst.
I ett nu,på ett ögonblick, vid den sista basunen.Vi ska förvandlas... (vad syftar den sista basunen på?).
Ingen vet utom Fadern, så detta är alltså ett överraskningsmoment. Helt annorlunda mot när Herren kommer synligt eftr vedermödans 7 år.
1Kor.15:51-5
Conny Wiberg - 26/09-25 23:54
Jag föestod också att det var en spekulation när jag läste om detta för ca 1 vecka sedan.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det söndagen den 19 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 04:47. Tore och Tor har namnsdag.
Joh. 19:15 Men de skrek: Bort med honom, bort med honom! Korsfäst honom! Pilatus frågade dem: Ska jag korsfästa er Konung? Översteprästerna svarade: Vi har ingen annan konung än kejsaren.
2025-10-19 00:54
Herren hjälp mig att orka igenom mitt jobb har mål att jobba som yrkeslärare , mitt första mål är att jobba som elektriker i Norrland . Om du vill herren.
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
Jesus är Gud som blev människa, alltid ett med Fadern och Anden.
Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)
Nåd är Guds bästa idé.
- Max Lucado (f. 1955)
1. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
2. Tusenårsriket – Det messianska Gudsriket på jorden
3. Påvens plan: Rädda mänskligheten utan Jesus
4. Torgmöte i Sunne med Lindbergarna och Lennart Larsson
5. Jesus sätter dig fri från hatet
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM