Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Nyheter

Donald Trump åtalas för över 30 punkter - riskerar fängelse i över ett år

/bild/trump-atalas-1680339739.jpg

Bild: Svt.se. 

USA:s tidigare president, Donald Trump, åtalas. Åtalspunkterna är enligt CNN är över 30 stycken. Minst en av dem kan leda till fängelse i över ett år.

På tisdag kommer Trump att ställas inför domstolen i New York, men han kommer inte att föras dit i handbojor, vilket han hade önskat.

Mug shot

Trump måste närvara i domstolen i New York på tisdag och kommer då bland annat att bli fotograferad för ett så kallat mug shot.

Ett "mug shot" är en fotografi som tas på en persons ansikte när de har blivit gripna av polisen. De tas vanligtvis från framsidan och sidan av personens ansikte.

Profetia

Det finns en profetia om att Donald Trump ska sitta i två mandatperioder som president. Hur det går med det får vi se i presidentvalet 2024.

Men vi ska inte förtrösta på politiker och människor, utan på Jesus Kristus. Det blir bäst så. Människor kan göra oss besvikna, men Jesus gör aldrig någon besviken.

2023-04-01 11:55

Donald Trump USA Mug shot Åtal President


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 2 september 2025, vecka 36 och klockan är 22:38. Justus och Justina har namnsdag.

Dagens ord

Så finns nu ingen fördömelse för dem som är i Kristus Jesus. (Romarbrevet 8:1)


Senaste bönämnet

2025-09-02 19:39
Käre 💖Jesus läk mina sår i själen. Be för mig det behöver jag.

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Bibeln uppmanar oss att testa ankan

Den helige Ande är smörjelsen

Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?

Jesus vandrade omkring och gjorde gott

Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!

Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard

Djävulen är inte Gud – och inte människan heller

Jag vill komma till himlen - Donald Trump

Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda

Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan


Senaste bloggar och medier

  • Nytt fossilfynd ”omprövar vår bild av evolutionsteorin”
  • Noa och arken - förebild till uppryckandet
  • Sverigekanalen

→ Läs allt här!


Treenigheten

Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt. (Joh 14:26)


Citatet

Kristendomen har inte prövats och befunnits otillräcklig; den har prövats och befunnits svår, och därför lämnats oprövad.
- G.K. Chesterton (1874–1936)


Mest lästa artiklar idag

1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Den helige Ande är smörjelsen
3. Coronaviruset: Regeringen begär mer makt
4. Koranbrännaren Salwan Momika mördad i livesändning på Tiktok
5. Vad säger Bibeln om sig själv?

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.