Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bild: Aftonbladet.
Vill du få ett förvandlat Sverige ska du ge människor evangeliet om Jesus Kristus. Det är när människor tar emot Jesus som de blir frälsta och förvandlade. Och när människor bli frälsta och förvandlade får vi ett förvandlat Sverige.
För ett tag sedan slutade jag rösta. Anledningen till mitt beslut var bland annat för att ingen skulle kunna anklaga mig för att föra en politisk agenda här på Apg29.nu.
Jag förkunnar inte politik, utan jag talar om Jesus Kristus och hur man blir frälst. Ingenting ska kunna skymma Jesus.
Dessutom tycker jag mig se att det spelar ingen roll vem som sitter och regerar i Sverige eftersom de ändå dras åt samma håll. Detta beror på globalismen och att Sverige är med i EU.
Nu kanske någon anklagar mig för att jag inte har valt att rösta och "ta mitt ansvar" men hade jag valt att rösta då hade jag blivit anklagad för att vara högerkristen. Ja, du förstår.
Sanningen är den att du får inte ett räddat och förvandlat Sverige genom politik. Många är de som har stångat sig blodiga för att få ett förvandlat land.
Vill du få ett förvandlat Sverige ska du ge människor evangeliet om Jesus Kristus. Det är när människor tar emot Jesus som de blir frälsta och förvandlade. Och när människor bli frälsta och förvandlade får vi ett förvandlat Sverige.
1 Tim 2:1. Så uppmanar jag nu först av allt, att man frambär böner, åkallan, förböner och tacksägelser för alla människor, 2. för kungar och för alla i ledande ställning, så att vi kan föra ett lugnt och stilla liv i all gudsfruktan och värdighet, 3. för sådant är gott och välbehagligt inför Gud, vår Frälsare, 4. som vill att alla människor ska bli frälsta och komma till kunskap om sanningen.
Bibeln uppmanar att vi ska be för:
Du gör klokt i om du ber för våra politiker. De behöver alla Jesus. De behöver Jesus, inte för att de är politiker, utan för att de är människor. Då de tar emot Jesus blir också de som alla andra människor som tar emot Jesus, frälsta och förvandlade. Och då kommer de också per automatik föra en bättre politik!
Idag fälldes regeringen efter riksdagens misstroendeomröstning anordnad av Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar.
Be och ge Sveriges invånare evangeliet om Jesus. Det är hög tid för det nu!
- 2021-06-21 10:16
Regeringskris Misstroendeomröstning Stefan Löfven Vänsterpartiet Nooshi Dadgostar Politik
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det söndagen den 19 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 16:46. Tore och Tor har namnsdag.
Joh. 19:15 Men de skrek: Bort med honom, bort med honom! Korsfäst honom! Pilatus frågade dem: Ska jag korsfästa er Konung? Översteprästerna svarade: Vi har ingen annan konung än kejsaren.
2025-10-19 10:41
Ber att Gud helar mig psykiskt och fysiskt. Omöjligt världsligt sätt. Men vill tro och hoppas på GUD.
Lars-goran Marklund - 19/10-25 07:10
Det blir inte fred på jorden. När Jesus Kristus kommer med skyarna blir fred.
Det är min Tro.
Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?
En Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden och Jesus är Sonen som blev människa.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)
För varje blick på dig själv, ta tio blickar på Kristus.
- Andrew Bonar (18101892)
1. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
2. Jesus sätter dig fri från hatet
3. Morsan har stuckit
4. Påvens plan: Rädda mänskligheten utan Jesus
5. Tusenårsriket – Det messianska Gudsriket på jorden
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM