Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!


Jesus är Herren och Gud

De hebreiska orden Elohim och YHWH översätts i våra biblar med Gud och HERREN. När dessa ord översätts till grekiska från hebreiska blir det “Theos” och “Kyrios”.

De hebreiska orden Elohim och YHWH översätts i våra biblar med Gud och HERREN. När dessa ord översätts till grekiska från hebreiska blir det “Theos” och “Kyrios”.

När Paulus läste till exempel den grekiska översättningen för Gamla testamentet som kallas för Septuaginta för grekisktalande så blir det:

“Hör, Israel! Herren (Kyrios), vår Gud (Theos), Herren (Kyrios) är en.” (5 Mose 6:4) 

Och sedan förkunnade:

“Jesus är Herren (Kyrios)” (Rom 10:9). 

Då kan man inte förstå det på något annat sätt än att Jesus är Gud!

Men skulle det inte kunna vara så att Gud Fadern är “Gud (Theos)” och Jesus är “Herren (Kyrios)”? Att det inte är så förstår vi då Johannes beskriver hur aposteln Thomas bekänner att Jesus är både Herren (Kyrios) och Gud (Theos): 

Thomas svarade honom: ”Min Herre (Kyrios) och min Gud (Theos)!”  (Johannesevangeliet 20:28).


Källa:

Apostlarna predikade på grekiska | Pastor Christian Mölk

- 2021-06-08 15:23

Jesus är Gud Jesus är Herren Bekännelsen Översättning Septuaginta


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 15 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 07:11. Hedvig och Hillevi har namnsdag.

Dagens ord

Luk. 24:7 Han sa: Människosonen måste bli utlämnad i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.


Senaste bönämnet

2025-10-14 14:38
Lägger kvällen i dina händer. Herren känner.

5 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Apg29 - 14/10-25 22:57
Hamas avrättar människor efter att Israel har dragit sig tillbaka. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/eMbL7R/hamas-utfor-offentliga-avrattningar-i-gaza

Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?


Senaste bloggar och medier

  • Katten Bosse bor i mest kattglesa kommunen: 'Mycket hundar här'
  • Enkät: Vilket kattdjur tycker du är mest spännande?
  • ”Gud har gjort mer i mitt liv än jag någonsin kunnat ana”

Treenigheten

Jesus är Guds Son, både Gud och människa, i Treenigheten.

Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)


Citatet

Gud är mest förhärligad i oss när vi är mest tillfredsställda i honom.
- Jonathan Edwards (1703–1758)


Mest lästa artiklar idag

1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Kriget slut - Gisslan hemma
3. Stefan Hallmans vittnesbörd
4. Hur kan det bli fred i Gaza?
5. Sanningen som många missar om uppryckandet

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.