Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Läsarmejl
Den här artikeln är ett läsarmejl vars åsikter är skribentens egna.
Livet kändes på något sätt inte värdefullt för Markus när han ställde sig framför tåget. Inte långt från där jag själv hade tänkt ställa mig faktiskt. Jag har stått på platsen och sett blommor och andra saker som människor har lagt där vid spåret.
Livet är värdefullt, det är mitt ämne när jag skriver idag. År 2002 valde min lillasyster att avsluta sitt liv av någon anledning som jag inte har svar på. Hon såg inte livet som värdefullt, och missade dess skönhet för tillfället.
När man hamnar i svåra livskriser kan tankar om att inte vilja leva längre uppstå. Jag har själv försökt ta mitt liv några gånger.
Det var inte så länge sedan tankarna kom när jag promenerade längs järnvägsspåret och funderade på att ställa mig där. Jag var så ledsen över min livssituation på flera områden att mitt sinne fylldes av destruktiva och mörka tankar.
Under veckan träffade jag en vän och vi tog en kopp kaffe på Espresso House. Han berättade för mig att hans dotters före detta kille hade valt att avsluta sitt liv. Markus blev bara 32 år gammal och lämnade efter sig sörjande människor.
Livet kändes på något sätt inte värdefullt för Markus när han ställde sig framför tåget. Inte långt från där jag själv hade tänkt ställa mig faktiskt. Jag har stått på platsen och sett blommor och andra saker som människor har lagt där vid spåret.
Tårarna kom, "Du är världens bästa Pappa med ett hjärta av guld". Nu är inte pappan längre där. Han hade förlorat fokus på att livet är värdefullt. Ja, jag har många gånger missat det när livet har varit tufft. Människor mår skit och ibland behöver vi finnas där och visa att livet är värdefullt.
Källa: "En som har upplevt mycket smärta i livet men ser att livet är värdefullt" - Medvandrare Andy Svensson
Andy Svensson - Läsarmejl - 2023-05-28 10:27
Vittnesbörd Sorg Självmord Saknad Livet Andy Svensson
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 17 september 2025, vecka 38 och klockan är 23:33. Hildegard och Magnhild har namnsdag.
Fil. 3:18 Jag har ofta sagt till er, och säger det nu också under tårar, att många lever såsom fiender till Kristi kors,
2025-09-17 22:53
Där två eller fler är samlade i ditt namn är Du Jesus! Vi ber att Oskar Åke och Lukas med flera blir botade från adhd autism och andra problem. Kom med helande och liv. Täck alla med ditt blod. Tack!
Apg29 - 17/09-25 14:16
Mordet på Charlie Kirk utlöser en våg av människor som återvänder till kyrkan
https://mycharisma.com/most-recent/charlie-kirk-murder-sparks-wave-of-people-returning-to-church/
Jag tror på en Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa för vår skull.
Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt. (Joh 14:26)
Det jag minns bäst är två saker: att jag är en stor syndare, och att Kristus är en stor Frälsare.
- John Newton (1725–1807)
1. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
2. Slöjan är en bekännelse till islam
3. Att bo på gränsen till Harmagedon: Amir Tsarfati
4. Jesus - Guds Son från evigheten
5. Nej, Greta är inte Antikrist
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM