Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
En flicka som bär slöja.
Det finns de muslimer inom islam som anklagar kristna för att tillbe en människa – Jesus – men de tillber ju Muhammed som är en människa - dessutom en död sådan, medan Jesus faktiskt inte är en vanlig människa utan Guds Son – och dessutom en levande sådan!
Visste du att muslimer tillber Muhammed varje dag i sina dagliga böner?
Detta hittade jag i Al Ghazali-institutets muslimska hemsida:
Välsignade hälsningar och rena böner tillkommer Gud. Profet! Frid och Guds välsignelser vare med dig. Frid vare med oss och med Guds rättfärdiga tjänare. Jag vittnar att det inte finns någon gud utom Gud och jag vittnar att Muhammed är Guds Sändebud.
I den här muslimska bönen tillbes alltså profeten Muhammed. Han som är en vanlig människa och till råga på allt död.
Lägg märke till att ordet Gud är översatt fel. Det står inte Gud i den arabiska grundtexten utan det står Allah.
Det finns de muslimer inom islam som anklagar kristna för att tillbe en människa – Jesus – men de tillber ju Muhammed som är en människa – dessutom en död sådan, medan Jesus faktiskt inte är en vanlig människa utan Guds Son – och dessutom en levande sådan!
Islamexperten David Wood tar upp detta i en video på Youtube:
I anslutning till videon skriver David Wood i Googleöversättning:
Muslimer hävdar ofta att islam är religionen för ren underkastelse till Allah. Men i sina dagliga böner säger muslimer "As-salamu alaika ay-yuhan nabiy-yu", vilket betyder "Fred vare med dig, o profet." Eftersom muslimer vänder sig direkt till Muhammed under sina dagliga böner, är de förutsatt att Muhammed kan höra dem. Detta kräver det gudomliga attributet av allestädes närvarande från Muhammeds sida. Eftersom muslimer talar direkt till Muhammed under sina dagliga böner, kan de inte längre hävda att islam är religionen för ren underkastelse till Allah.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det tisdagen den 2 september 2025, vecka 36 och klockan är 22:35. Justus och Justina har namnsdag.
Så finns nu ingen fördömelse för dem som är i Kristus Jesus. (Romarbrevet 8:1)
2025-09-02 19:39
Käre 💖Jesus läk mina sår i själen.
Be för mig det behöver jag.
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda
Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Tre personer, en Gud Jesus, Sonen, blev människa för vår skull.
Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. (Joh 3:16)
Han är ingen dåre som ger det han inte kan behålla för att vinna det han inte kan förlora.
- Jim Elliot (1927–1956)
1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Den helige Ande är smörjelsen
3. Coronaviruset: Regeringen begär mer makt
4. Koranbrännaren Salwan Momika mördad i livesändning på Tiktok
5. Vad säger Bibeln om sig själv?
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM