Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Christer Åberg blir intervjuad av Anders Whist på TBN Nordic.
Så här presenterar TBN Nordic mig i programmet:
Han var den oönskade men har fått sitt livs revansch. Christer Åbergs liv är kantat av dramatiska kast, ända från barndomen.
När han har sett sin fallenhet för kampsporten karate och är redo att nå de högsta nivåerna i sporten, händer något som ger livet en ny inriktning och som präglat honom sen dess.
Möt en färgstark och spännande personlighet som är högaktuell på Tiktok och sociala medier.
För att kunna se programmet behöver du registrera gratis din mejladress.
TV - 2024-09-02 15:58
Christer Åberg Livshistoria Anders Wisth TV Intervju Vittnesbörd TBN Nordic
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 2 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 23:20. Ludvig och Love har namnsdag.
Matt. 28:5 Men ängeln tog till orda och sa till kvinnorna: Frukta inte. För jag vet att ni söker Jesus, som blev korsfäst.
2025-10-02 19:13
Bed om frälsning och radikal omvändelse för Sami i missbruk,& att ta emot hjälp som kan få via sjukvård och kristna ställen.& Blir sig själv igen på rätt sätt.
Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns?
För mig behöver ingenting bevosas.
Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.
Jesus är Guds Son, både Gud och människa, i Treenigheten.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)
Min hemvist är i himlen. Jag är bara på genomresa i denna värld.
- Billy Graham (1918–2018)
1. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
2. Du kan tala om Jesus
3. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
4. Flygplan och bilar i Bibeln
5. 20 miljoner såg – hundra miljoner kan ha berörts av Charlie Kirks minnesstund
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM