Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Uppryckandet

Uppryckandet i GT - Man fann honom inte mer

/bild/hanok-1678694549.jpg

Genom tron blev Hanok hämtad så att han inte skulle få se döden. På samma sätt kommer det att vara med oss som tror på Jesus. Texten om Hanok är också en profetia om Jesu himmelsfärd. Hela Gamla testamentet handlar om Jesus, så även denna text. 

Man fann honom inte mer

1 Mos 5:21 När Hanok var 65 år blev han far till Metusela. 22 Efter Metuselas födelse vandrade Hanok med Gud i 300 år och blev far till söner och döttrar. 23 Hanoks hela livstid blev 365 år. 24 Efter att Hanok hade vandrat med Gud fanns han inte mer, för Gud hämtade honom.

Folkbibeln säger "man fann honom inte mer". Man letade efter Hanok, som man senare skulle leta efter Elia (2 Kung 2:16-17), men man fann varken Hanok eller Elia. 

På samma sätt kommer man att leta efter de troende som plötsligt har blivit bortryckta. Man kommer inte heller att hitta dem, eftersom de inte längre finns kvar här på jorden. 

De är hemma hos Jesus och firar bröllop i sju år.

Plötsligt hämtar Gud oss

Bibeln säger att Hanok vandrade med Gud i 300 år. Han levde alltså nära Herren i tro och överlåtelse. 

På samma sätt bör även vi leva. Plötsligt skedde uppryckandet, "för Gud hämtade honom". 

På samma sätt kommer det att vara för oss som tror på Jesus. Plötsligt kommer Gud att hämta oss.

Vittnesbördet

Hebreerbrevet 11:5 skriver:

Hebr 11:5 Genom tron blev Enok [Hanok] hämtad, så att han inte skulle se döden, och man fann honom inte mer därför att Gud hade hämtat honom. För innan han hämtades, hade han fått vittnesbördet att han behagade Gud.

Genom tron blev Hanok hämtad så att han inte skulle få se döden. På samma sätt kommer det att vara med oss som tror på Jesus. 

Vi kommer att bli hämtade - bortryckta - och vi kommer inte att se döden. 

Bibeltexten säger återigen: "man fann honom inte mer". På samma sätt kommer det att vara med oss som tror: "man fann dem inte mer". Innan Hanok blev hämtad, hade han fått vittnesbördet att han behagade Gud. 

Så det vittnesbörd som Hanok hade handlade sannolikt om hans tro och rättfärdighet inför Gud, och det faktum att han "fördes bort" av Gud anses som ett bevis på Guds godkännande av honom.

Vi som tror på Jesus kommer att ryckas bort, vilket är en bekräftelse på vår tro, att vi är frälsta och räddade, och att vi vandrar med honom.

Profetia om Jesu himmelsfärd

Texten om Hanok är också en profetia om Jesu himmelsfärd. Hela Gamla testamentet handlar om Jesus, så även denna text. 

När Jesus blev upptagen till himlen, från där han hade kommit, så var det en stor bekräftelse och ett bevis på att Gud hade godkänt honom, hans död och uppståndelse, och att han verkligen var den han sade sig vara - Guds Son och Herren.

2023-03-13 09:05

Profetiskt Uppryckandet Förebild Hanok Elia Profetia Himmelsfärd


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det söndagen den 14 september 2025, vecka 37 och klockan är 01:17. Ida har namnsdag.

Dagens ord

1 Kor. 1:17 För Kristus har inte sänt mig för att döpa, utan för att predika evangelium, inte med visdom i ord, för att Kristi kors inte skulle vara förgäves.


Senaste bönämnet

2025-09-13 18:45
Be för en kvinna som behöver eget boende tros skulder o problembarn Att Gud gör ett mirakel

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus gör goda saker, inga onda

Jesus är Guds Son

Apostlarna som ögonvittnen

Vikten av att läsa Bibeln

En radikal sanning

Jesus gör gott

Jesus - Guds Son från evigheten

Jesus - en historisk person

Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad

Treenigheten och Jesus som människa


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 13/09-25 08:00
Den som har det ❤️Guds kraft är ingen människa .💖Jesus 💥var från Himlen sänd för att Frälsa❤️ människor från 😔synd. Av Tro får man leva😍. Bibeln är sanningen. Be🙏 och du ska få ❤️❤️❤️sa: 💖Jesus när han var på jorden.

Skrevs i Jesus gör goda saker, inga onda


Senaste bloggar och medier

  • TIDIG SÖNDAGSMORGON efter Gilleleje
  • DAGENS BIBELORD - Ps 110:3
  • Dagens andakt, den 14 september

→ Läs allt här!


Treenigheten

En Gud, tre personer – och Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.

Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)


Citatet

Helighet är själen i lycka.
- Thomas Watson (1620–1686)


Mest lästa artiklar idag

1. Tron på en platt jord är obibliskt
2. Behöver man en stor kunskap för att bli frälst?
3. Jesus sätter dig fri från hatet
4. Stor jordbävning i Sydostasien – tusentals befaras döda
5. Säsongstart i Himlen TV7: Ett land föds i smärta

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM