Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Michael Kerem gästas av dr Hormoz Shariat, en före detta shiamuslim som mött Jesus. Han leder nu Iran Alive Ministries som sänder satellit-TV dygnet runt i Iran och ser tusentals iranier bli frälsta.
Nu kommer andra avsnittet i serien Brödernas försvarare där förföljda kristna runtom i Mellanöstern berättar om sin situation. Serien produceras av Himlen TV7:s redaktion i Jerusalem.
Michael Kerem gästas av dr Hormoz Shariat, en före detta shiamuslim som mött Jesus. Han leder nu Iran Alive Ministries som sänder satellit-TV dygnet runt i Iran och ser tusentals iranier bli frälsta.
Var med och be för Iran och för Kristi kropp i Mellanöstern!
TV7 Israel – Brödernas försvarare
Avsnitt 2: Väckelse och förföljelse i Iran
Tors 17/6 kl. 20.15 på TV-kanalen
Repris lör 19/6 kl. 17.30
I Play-arkivet här
Tidigare avsnitt i Play-arkivet
Se kanalen i tv-rutan via tv-app i nätuppkopplad tv, via mobilapp i mobilen eller via datorn på www.himlentv7.se. I Finland finns vi på flera kabelnätverk. Läs mer om hur man ser kanalen här.
Himlen TV7 förföljelse Iran Väckelse
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 3 september 2025, vecka 36 och klockan är 01:46. Alfhild och Alva har namnsdag.
Ty jag är viss om att varken död eller liv, varken änglar eller furstar, varken något som nu är eller något som ska komma, varken makter, höjd eller djup eller något annat skapat ska kunna skilja oss från Guds kärlek i Kristus Jesus, vår Herre. (Romarbrevet 8:38-39)
2025-09-02 20:57
Snälla ni bönehjälpare här på sidan - be för min pappa som ska på provtagning imorgon. Be att det inte är något allvarligt. Jag är mycket orolig, miste min mamma för några år sedan. I Jesu namn vi ber
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda
Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Jesus är Guds Son fullt ut Gud, fullt ut människa och han leder oss in i gemenskap med Fadern och Anden.
Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt. (Joh 14:26)
Hjärtat har sina skäl som förnuftet inte känner.
- Blaise Pascal (1623–1662)
1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Frihet och försoning: Att befrias från våra egna fängelser genom tro på Jesus Kristus
3. Minkar och katter smittade av Corona
4. Vad innebär döden och hur uppfattar människorna den?
5. Jimmie Åkesson: Riv moskéer
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM