Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Helgelse är Guds verk i oss som tror på Jesus. Han vill forma, fostra och förvandla oss.
Helgelse är den process varigenom den som är frälst genom tron på Jesus förvandlas till allt större helighet och likhet med honom.
Helgelse sker av Guds nåd, utan annan motprestation än att man är villig, ber, ödmjukar och böjer sig, och har ett öppet sinne.
Helgelse är Guds verk i oss som tror på Jesus. Han vill forma, fostra och förvandla oss.
Det är viktigt att skilja på den helgelse som är ett Guds verk i oss och en självvald helgelse som sker i köttet.
En självvald helgelse är bara religion som tillfredsställer det köttsliga sinnet och är till ingen nytta. Sann helgelse sker i den helige Anden.
I helgelsen samverkar man med den helige Ande för att sluta synda och istället göra gott. Helgelsen gör att det inte är normalt för en pånyttfödd kristen att dagligen begå avsiktlig synd.
Gud vill förvandla oss till att leva mer rent, mer gott och mer kärleksfullt. Han vill att vi ska likna Jesus mer och mer. Inte för att vi ska bli frälsta – utan därför att vi redan är frälsta genom tron på Jesus.
Då man har blivit frälst och vandrar med Jesus kommer man mer och mer upphöra göra synd och saker som inte är bra.
Frälsningen börjar med att man tar emot Jesus. Den börjar inte med helgelsen. Men helgelsen börjar efter att man har tagit emot Jesus och blivit frälst.
Du kan inte själv helga dig och leva rent och på det viset hoppas att du blir frälst, utan helgelsen är ett Guds verk i oss som redan har blivit frälsta genom tron på Jesus.
Den som är frälst genom tron på Jesus kallas i Bibeln för helig.
2 Kor 1:1. Paulus, Jesu Kristi apostel genom Guds vilja, och brodern Timoteus till den Guds församling som är i Korint samt med alla de heliga [frälsta] som är i hela Akaja.
Källa:
- 2019-09-21 17:41
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det lördagen den 27 september 2025, vecka 39 och klockan är 01:45. Dagmar och Rigmor har namnsdag.
Matt. 27:26 Då frigav han Barabbas åt dem, men Jesus lät han gissla och utlämnade honom till att korsfästas.
2025-09-26 22:08
Be för Gabriel hitta livskamraten innan året slut amen. Han är rädd för binda sig med nån. Han kan inte hitta nån. Han är kräsen. Jesus hjälp honom
Conny Wiberg - 26/09-25 23:54
Jag föestod också att det var en spekulation när jag läste om detta för ca 1 vecka sedan.
Gud är en i tre personer, och Jesus, Guds Son, blev människa.
Gå därför ut och gör alla folk till lärjungar! Döp dem i Faderns och Sonens och den helige Andes namn. (Matt 28:19)
Gud är mest förhärligad i oss när vi är mest tillfredsställda i honom.
- John Piper (f. 1946)
1. Sanningen som många missar om uppryckandet
2. Be för Sverige - Fälls regeringen Löfven på måndag?
3. Lucka 22 - Bileams profetia om Jesus
4. The Shepherd - fantastisk film om Jesu födelse
5. Det hände inte den 23-24 september 2025
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM