Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bild: theguardian.com.
Jesus vill att du ska ha en så god tid som möjligt på dig så att du hinner omvända dig. Du kan alltså inte ursäkta dig en dag med att säga: "Jag hade inte tid".
Jesus kommer snart tillbaka. Detta finns det mycket tydliga tecken på i vår tid. Men varför har Jesus dröjt? Svaret på detta ska jag nu avslöja för dig efter att ha fått "inside information"!
2 Petrus 3:9. Herren dröjer inte med att uppfylla sitt löfte, så som en del menar. Nej, han har tålamod med er, eftersom han inte vill att någon skall gå förlorad utan att alla skall få tid att omvända sig.
För det första så dröjer Jesus inte alls med att uppfylla sitt löfte. Jesus skall verkligen komma tillbaka som han har lovat. Detta menade en del i den församlingen som Petrus skrev till.
Det kan finnas till och med i dag en del kristna som har samma åsikt, men många frälsta har helt klart för sig att Jesus snart ska komma tillbaka. Det är många tecken i vår tid som tyder på detta.
Jesus dröjer eftersom han har tålamod med er. Jesus är den mest tålmodigaste person som finns. Vi människor skulle aldrig ha det tålamodet som han. Vill vi en sak så vill vi att det ska ske bums - omedelbart. I varje fall är det så som mitt tålamod ser ut.
Och med andra människor har vi ibland knappt inget tålamod. Vi ger upp för fort. Så är det inte med Jesus. Han har ett otroligt tålamod med oss människor.
Varför har Jesus detta otroliga tålamod? Han har tålamod med dig eftersom han inte vill att du ska gå förlorad!
Jesus vill att du ska ha en så god tid som möjligt på dig så att du hinner omvända dig. Du kan alltså inte ursäkta dig en dag med att säga: "Jag hade inte tid".
Men en dag kommer det att vara försent. Då har man ingen tid att omvända sig. Men nu finns den tiden. Därför är det viktigt att man tar vara på den tiden innan den har gått ut.
Min "inside information" har jag naturligtvis hämtat från Bibeln. Gör du det också. Då kommer du rätt i läran om Jesu återkomst och din tror blir styrkt.
- 2019-10-28 16:12
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 26 september 2025, vecka 39 och klockan är 21:11. Enar och Einar har namnsdag.
Matt. 27:23 Då sa landshövdingen: Vad ont har han då gjort? Då skrek de ännu högre och sa: Korsfäst honom.
2025-09-26 17:17
Be för kvinna att hon inte tappar taget livslust o ett gudomligt ingripandeande på alla livets områden att modlöshet o världens ande tar över stora problem
Anonym - 25/09-25 21:41
Mycket spännande tider. Vi ska vara beredda på att Jesus kommer när som helst.
I ett nu,på ett ögonblick, vid den sista basunen.Vi ska förvandlas... (vad syftar den sista basunen på?).
Ingen vet utom Fadern, så detta är alltså ett överraskningsmoment. Helt annorlunda mot när Herren kommer synligt eftr vedermödans 7 år.
1Kor.15:51-5
I Jesus möter vi Gud själv, som blev människa för vår skull, men som alltid är ett med Fadern och Anden.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Detta är min berättelse, detta är min sång: att prisa min Frälsare hela dagen lång.
- Fanny J. Crosby (1820–1915)
1. Det hände inte den 23-24 september 2025
2. Sanningen som många missar om uppryckandet
3. Tegnértornet i Gränna - Otrolig utsikt!
4. Namninsamling för att införa muslimsk hädelselag i Sverige
5. Den falske profeten Dr Owuor
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM