Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Afghanistan är det farligaste landet i världen för kristna, visar World Watch List 2022.
Kristna utsätts för extrem förföljelse och det är omöjligt att leva ut sin tro öppet.
Om en kristen blir upptäckt är risken mycket stor att han eller hon dödas.
Sker inte detta riskerar personen att istället bli utsatt för:
Situationen för kristna har länge varit mycket allvarlig i Afghanistan, men förvärrades betydligt i samband med att talibanerna tog makten i landet i augusti 2021.
Zabi, en kristen kvinna från Afghanistan som lyckades fly när talibanerna tog över berättar:
För några år sedan blev min pappa bortförd av talibanerna, på grund av att han var kristen. De dödade honom. Efter ytterligare några månader försvann min bror också. Vi har inte hört något om honom sedan dess.
Stöd gärna Open Doors arbete i Afghanistan!
- 2022-03-15 11:26
Open Doors Förföljelse Afghanistan Muslim Islam Talibaner
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 10 oktober 2025, vecka 41 och klockan är 06:34. Harry och Harriet har namnsdag.
Mark. 16:6 Men han sa till dem: Var inte förskräckta! Ni söker Jesus från Nasaret, som blev korsfäst. Han är uppstånden, han är inte här. Se, platsen där de lade honom.
2025-10-09 22:26
Kan ni be att min storasyster hittar nån respektive kvinna till min bror på lördagens bröllop låt mig hör goda nyheter på söndag
Daniel Carleson - 07/10-25 15:49
Överheten bär inte svärdet förgäves. Rom 13:4. Att överheten inte bär svärdet förgäves innebär i det här fallet att Israels regering har ett ansvar och skyldighet att straffa dem som utförde 7 oktober massakern. Självfallet finns det förlåtelse för terrorister men då måste de lägga ned vapnen, frige gisslan och leva i fred.
Skrevs i Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
Jag tror på en Gud i tre personer – Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa och lever med oss.
Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)
Låt din förkunnelse alltid smaka av korset.
- Charles Simeon (1759–1836)
1. Corona: Kristna grips i Kina - Smittade människor dödas i Nordkorea
2. Jesus återkomst förkunnades i profan press
3. Arne Weise är död
4. Israel använder Bibelns riktlinjer för att skydda sig mot coronaviruset
5. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM