Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.

Det vimlar av konspirationsteorier – därför är varningen befogad.
När det händer något stort så är i regel konspirationsteoretikerna framme och vill ge en annan förklaring än den verkliga.
Sedan vi fått tillgänglighet till internet så har dessa alternativa förklaringar bubblat upp i oräkneligt antal.
Det finns säkert ett behov av att hävda sig som lite mer insiktsfulla än vanliga människor som ”är förda bakom ljuset”. Då blir man själv större och vill betraktas som mer vetande – verkligheten är tvärtom.
Naturligtvis så kommer konspirationerna i spåren av den stora händelsen med kriget mellan Ryssland och Ukraina.
Det finns de som menar att det inte är något verkligt krig!!! Menar man det så har man kommit så långt bort från verkligheten så att det är svårt att föras tillbaka till den.
En artikel i Expressen ger exempel på konspiration om det nu aktuella kriget: Nya lögnerna om kriget i Ukraina: ”Allt är en bluff” (expressen.se)
I artikelns avslutning skriver man om en video som skulle visa på den ”verkliga sanningen”: "Videon har även publicerats av den australiska konspirationsteoretikern Simeon Boikov som driver en Youtube-kanal.
”Hur medier fabricerar fejkade krigsnyheter och propaganda. Lita aldrig på massmedier”, skriver han. Men videon i fråga har inget med kriget i Ukraina att göra – utan är från inspelningen av den ukrainska tv-serien ”Contamin”. Bilderna från inspelningen publicerades bland annat på Twitter den 7 december 2020."
Här är bara ett exempel på hur konspirationsteoretiker faller på eget grepp! Den så kallade ”sanningen” är i verkligheten en lögn.
Som troende är vi kallade att vandra i sanning och inte i lögner. Därför behöver vi vara trovärdiga och inte förfalla till konspirationsteorier av alla de slag! Den som gör det förlorar sin trovärdighet.
Att vara känd som konspirationsteoretiker och då bli betraktad som lite knäpp och sedan komma och vittna om Jesus gör att man underminerar sitt vittnesbörd.
konspirationsteorier konspiration Konspirationsteoretiker
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det måndagen den 1 september 2025, vecka 36 och klockan är 21:08. Samuel har namnsdag.
Jag är uppståndelsen och livet. Den som tror på mig ska leva om han än dör. (Johannes 11:25)
2025-09-01 20:05
Jag ska opereras imorgon. Snälla ni be för mig.
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna
Lars-goran Marklund - 01/09-25 06:40
Bli (smord)av den (Helige *Anden).
Jag är väldigt tveksam! till det.
💖Jesus menade att tankarna skulle
ägnas åt ❤️Gud. Följ min väg! den
smala vägen! , (avstå från synd)!
Himlen är inte ett jordisk land.
Bra ***
Skrevs i Den helige Ande är smörjelsen
Jesus är Gud som blev människa, född av Fadern, ett med Fadern och Anden i Treenigheten.
Ty i honom bor gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt. (Kol 2:9)
Stor tro kommer ur stora prövningar.
- Smith Wigglesworth (1859–1947)
1. Den helige Ande är smörjelsen
2. Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna
3. Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
4. NATO-medlemskap: Förtrösta inte på att det kan rädda Sverige
5. Jesus: Jag är Guds son
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM