Israel, vi välsignar dig
Församlingen Livets Ord i Uppsala sjöng gång på gång "Israel vi...
Läs här!
Uppdraget:
... Och predika ett nådens år
från Herren. (Luk 4:19)
 - Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Jesus lever!
Fredagen 3 september 2010

Läs med webReader

Är kristna sådana?

Av: Christer Åberg | onsdag 10 oktober 2007 21:56

En katolsk präst har dömts till livstids fängelse för mord, kidnappning och tortyr under militärdiktaturen i Argentina skriver tidningen Svd.

Svd skriver att "Christian von Wernich är medskyldig till sju mord, 31 fall av tortyr och 42 bortföranden i Buenos Aires-regionen". De tre eniga domarna tillade också att brotten skedde "inom ramen för det folkmord som pågick i Argentina mellan 1976 och 1983".

Människor jublade, grät och sjöng när domen föll både i och utanför domstolen.

Jag känner inte till den här prästen eller allt det hemska som han har gjort. Jag känner bara till det genom artikeln. Men jag vill ändå lyfta fram en sak. Ibland beskylls religioner och kanske speciellt en del kristna för allt möjligt och man kan säga: "Se vad kristna gör! - Kolla också på korstågen..."

Men är det säkert att de som gör detta är kristna? Är de frälsta? Är de pånyttfödda? Har de Jesus? "Av frukten känner man trädet", sa Jesus. Låt os se på Jesus. Vad för slags frukt bar han? - God frukt! Om man följer Jesus så bär man också god frukt.

Du förstår nog vart jag vill komma. Bara för att man kalla sig kristen eller bär prästkappa eller någonting annat så betyder det inte att man känner Jesus. Frälsningen är inte yttre kläder. Det handlar om att man fått sitt hjärta förvandlat av Jesus!

Det finns kristna överallt som har mött den levande Jesus och bär god frukt. "Bär då sådan frukt som hör till omvändelsen", sa Johannes Döparen. Det syns på en människa att han har mött Jesus!

Nej, kristna är inte sådana som den livstidsdömde prästen i tidningsartikeln!

 
 

Artikeln har 3 kommentarer på 1 sidor. - Skriv en du också!

  1. ! Wunder | 11/10-07 09:34

    ... men de borde vara det. I alla fall om man får tro det budskap som kyrkan försöker föra fram. Men ... nu tror ju inte jag att religionwe är en så lysande ide. Så ... jag är inte särskilt förvånad.
  2. ! Michaela | 10/10-07 23:24

    Personer som begår omänskliga brott förekommer bland alla grupper, även kristna.
    Det märkliga är Katolska kyrkans överslätande reaktion.
    Den står i skarp kontrast påvens fördömande av människor som bara vill dela sin kärlek med en annan människa av samma kön.
  3. ! Ted | 10/10-07 23:00

    Nej givetvis inte. Tidningar verkar dock inte bry sej om sånt, bara de får sälja sin "nyhet".

Kommentera

Meddelande


Användarnamn | Registrera *

Lösenord

Vill du ha mejl vid kommentar?

* För att kunna kommentera i bloggen behöver du registrera dig i några enkla uppgifter. Sedan behöver du bara ange ditt användarnamn och lösenord vid kommentar så publiceras din kommentar direkt vid postning! Hjälp?

* Trakasserar du folk? Skriv då inte här eftersom sådant ändå deletas direkt!

* Jag står inte alltid för åsikterna som finns i kommentarerna! Min åsikt och vad jag står för finns i bloggartikeln! Frågor till mig ställs på frågesidan och inte här! (Min åsikt finns ju redan i bloggartikeln).

Twingly Blog Search link:http://www.apg29.se/index.php?artid=104 sort:published Senaste länkade inläggen
 
Lasse51 skrev senast den 2010-09-02 19:02:17.
 

Mejla detta E-vykort?
Mejla detta vykort?

Veckans fråga 35
Tittar du på Kanal 10?
Ja
Nej


Christer Åberg
Presentation

Senaste artiklarna från Blogg 29

Gud älskar dig
så mycket
att han vill
att du ska
omvända dig
och ta emot
Jesus Kristus!

Senaste kommentarerna

Bloggartiklar.

Bloggkommentarer.


Ladda ner mitt vittnesbörd gratis!

Statistik
3259 artiklar!
45062 kommentarer!

Mest kommenterade artiklarna

Jesusbloggen En kristen bloggportal.
UlvsmålaFestiavlen UlvsmålaFestivalen i Blekinge.
Kåren i Karlstad Frälsningsarmén i Karlstad.
Östra Kåren Frälsningsarmén i Göteborg
molle.nu Målle Lindbergs hemsida
NenneLindberg.org Lennart "Nenne" Lindbergs hemsida!
 
Olämplig reklam? Mejla adresserna till mig så kan jag blockera dem!
 
Nu är frälsningens dag! (2 Kor 6:2)
 
Vill du ha evigt liv?
Be den här bönen:
- Jesus jag tar emot dig och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Förlåt alla mina synder. Tack att jag nu är frälst och har evigt liv. Amen.
Bad du bönen ovan?
» Ja!
 
Dagens namn:
Alfhild, Alva

Dagens ord:
Luk 13:11-12 Där fanns en kvinna som hade haft en sjukdomsande i arton år. Hon var krokryggig och kunde inte räta på sig. När Jesus såg henne, kallade han henne till sig och sade till henne: "Kvinna, du är fri från din sjukdom",

Dagens kapitel:
» Bibeln 1917

Dagens predikan:
» Jesus botar alla sjukdomar och krämpor

Dagens länktips:
Nybro Pingstförsamling
» Länkkatalogen

Visste du att?
» Gud är glömsk! - Han kommer inte ihåg dina synder om du har bett honom om förlåtelse!
 
 
 
Lovsångsradio (Worship Radio Network): Lyssna dygnet runt med:

Johannes 3:16 på Macedonian MKJ

Bog tolku go vozlyubi svetot, shto Go dade Svoyot Edinoroden Sin, ta sekoy shto veruva vo Nrgo da ne pogine, no da ima Zhivot vejen.

Läs på fler språk

Du kan tjäna pengar på dina utgående länkar!

Video med Christer Åberg: Tidstecken.

Jesus och domens dag i P1

Jag var med i P1-morgon och talade om tidstecken, Jesus tillkommelse och frälsningen! Den världsberömde fysikern Stephen Hawking och astronauten Christer Fuglesang medverkade också!


Jesus blev fylld av Anden.

Andens dop och tungotalet

Är du andedöpt så kan du tala i tungor

Tungotalet Andens dop

Dessan.

Dessans sommar 2010

Massor av bilder! Läs alla delarna här! Allt om Dessan!

 

Christer Åberg sjunger och spelar ukulele.

Nu så faller regnet

- Christer Åberg sjunger och spelar ukulele

Se och lyssna och läs texten här!

 

Video som du bara måste se: Nayara Goncalves vittnade om Jesus för rånaren


Målle, Christer, Nenne, Toye och Folke.

Tältmöte i Lövsjön i Dalarna

Målle, Nenne, Toye och Christer i tältmöte i Lövsjön i Dalarna!

Mer här och många bilder!


På scenen syns Siwert Lindberg, Ted sandstedt (Skymd), Nenne Lindberg, Jörgen Fransson (skymd), Anita och Bosse Andersson.
På scenen syns Siwert Lindberg, Ted sandstedt (Skymd), Nenne Lindberg, Jörgen Fransson (skymd), Anita och Bosse Andersson.

Mötena i maskinhallen i Gamla Hjälmseryd fortsätter även i denna helg


© www.apg29.se 2001 - 2010