Uppdatering
En liten ansiktslyftning har skett på apg29.com! Bl.a. har jag lagt...
Läs här!
Uppdraget:
... Och predika ett nådens år
från Herren. (Luk 4:19)
 - Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Jesus lever!
Onsdagen 8 september 2010

Läs med webReader

Midsommar med Jesus i en maskinhall

Av: Christer Åberg | lördag 26 juni 2010 11:24


Lennart "Nenne" Lindberg arrangerar midsommarmöten i en maskinhall i Gamla Hjälmseryd. På bilden syns också Bruno Johansson, Målle Lindberg och Bosse Andersson.

Nu har midsommarmöterna med Lennart "Nenne" Lindberg startat i maskinhallen i Gamla Hjälmseryd.

På midsommarafton var den stora röda maskinhallen full av människor som hade kommit från när och fjärran. Ja, till och med från Norge!

Som vanligt på midsommarafton rapporteras det om fylleri (till och med gräsklippsfylleri!), våld, stök och tragiska dödsolyckor i trafiken, men inte här. Här i Salomonssons maskinhall i Gamla Hjälmseryd var fest och glädje, med mycket sång och musik, vittnesbörd och predikan.

När folket började gå hem efter det tre timmar långa mötet med paus i mitten så gick de inte hem med bitter eftersmak.  Nej, sådana här möten "gör gott i själen" som Nenne brukar säga.

Mötena arrangerades av Lennart "Nenne" Lindberg tillsammans med Alliansförsamlingen i gamla Hjälmseryd. De som medverkade i midsommaraftonens möte var, förutom Nenne, hans frabror Målle Lindberg och kusinerna Ted Sandstedt och Siwert Lindberg, Bruno Johansson, Nennes dotter Emilia Lindberg och jag, Christer Åberg.

Kvistagens media.

Kvisthagens media filmade.

Fullt av människor i Salomonssons maskinhall.

Fullt av människor i Salomonssons maskinhall.

Mötespublik.

Ännu en publikbild.

Siwert Lindberg, nenne Lindberg, Ted Sandstedt, Bruno Johansson och Målle Lindberg

Siwert Lindberg, Nenne Lindberg, Ted Sandstedt, Bruno Johansson och Målle Lindberg.

Scenenigen. Dragspelaren Siwert Lindberg med sina två dragspel .

Scenenigen. Dragspelaren Siwert Lindberg med sina två dragspel sitter längst hitåt.

Ännu en fantastisk publikbild bland caféborden.

Ännu en fantastisk publikbild bland caféborden.

Målle och Nenne Lindberg framför folket.

Målle och Nenne Lindberg framför folket.

Kusinerna Nenne Lindberg och Ted Sandstedt. Nennes pappa var bror till Målle och Teds mamma var syster till Målle.

Evangelisteparet från Vetlanda Bosse & Anita Andersson.

Evangelistparet från Vetlanda Bosse & Anita Andersson.

Paus utanför maskinhallen.

Paus utanför maskinhallen.

Mikael Lindberg vid korvgrillningen.

Mikael Lindberg som är en brorson till Nenne vid korvgrillningen. Mannen i hatten bakom Mikael är salomonsson som äger maskinhallen.

Margareta och Lars Haraldsson från Edsbyn.

Margareta och Lars Haraldsson.

Två glada damer som käkar korv.

Två glada damer som käkar korv.

För semesterfirare kommer nu högsommarvärmen, rapporterr SvD, men jag tyckte inte det var fel på midsommarvärmen igår. Om jag inte minns fel så har midsommaaftonsvädret inte varit så bra på de senaste åren.

Men det viktigaste var inte vädret utan att Jesus var med i maskinhallen i Gamla Hjälmseryd!


 

Gamla Hjälmseryd Alliansförsamling

Möten i Salomonssons maskinhall i arrangemang med G:a Hjälmseryds Alliansförsamling och Nenne Lindberg org. "Något För Alla".

24/6 - 4/7 - 2010

Torsd 24 Juni 19.00 * Fred 25 Juni Midsommarafton 18.00 * Lörd 26 Juni Midsommardag 18.00 * Sönd 27 Juni 18.00 (Fortsättning nästa helg)

Nenne Lindberg * Siwert Lindberg * Emilia Lindberg * Målle Lindberg * Ted Sandstedt * Bosse & Anita med musiker * Bruno Johansson * m.fl.

Servering och grillning alla kvällar

Se annonser i Smålandstidningen, Jönköpingsposten och den kristna pressen m.fl.



bönesida frälsningsbön böneduk läs också: svd12 gp ab it

 
 

Artikeln har 7 kommentarer på 1 sidor. - Skriv en du också!

  1. ! Falconer | 26/06-10 14:14

    @JoB | 26/06-10 13:56

    Ja, det var tur att kyrkan slutade tvinga människor att tro på vad de sade så att vetenskapsmännen kunde få lugn och ro att ta reda på hur världen egentligen fungerar. Annars hade jag väl fortfarande trott på de där påhitten.
  2. ! JoB | 26/06-10 13:56

    Tänk så fel du hade...
  3. ! Falconer | 26/06-10 13:27

    @JoB | 26/06-10 13:14

    Och jag som trodde att Gud skapat jorden platt med himlen ovanför, helvetet undertill och solen kretsande kring jorden.
  4. ! JoB | 26/06-10 13:14

    Nej, tron skapade han förvisso inte. Däremot universum och därmed jorden med dess axellutning, och därmed möjligheten till ett sommarsolstånd som våra förfäder valt att fira.
    Det gör inte själva dagen "hednisk", som om kristna borde krypa in och gömma sig i sin stuga av rädsla för att råka fira något denna dag.

    Julafton är en bra illustration. 25 december föddes inte Jesus (och med största sannolikhet inte år 0 heller). Det är en urgammal hednisk högtid, t.ex i Rom hette den Dies Natalis Invictii (=den obesegrades födelsedag) och avsåg troligtvis solen. För en kristen passar det namnet dock rätt bra som märkesdag för Jesus. Och eftersom vi inte tror att solen är en livgivande gudom, firar vi den som fixat oss en sol istället.
    Solen är rätt och slätt en klump materia som passar till sitt syfte, i den meningen inte egentligen märkvärdigare än en potatis.
  5. ! Falconer | 26/06-10 12:35

    Då antar jag att det även var Gud som skapade den gamla asatron och firandet av sommarsolståndet med blot och andra fruktbarhetsriter.
  6. ! JoB | 26/06-10 11:53

    Spela roll. Gud har skapat universum och därmed alla dess ingående dagar. Det finns inga specifikt "hedniska" dagar.
  7. ! Falconer | 26/06-10 11:42

    Och jag som trodde att midsommar var en hednisk högtid...

Kommentera

Meddelande


Användarnamn | Registrera *

Lösenord

Vill du ha mejl vid kommentar?

* För att kunna kommentera i bloggen behöver du registrera dig i några enkla uppgifter. Sedan behöver du bara ange ditt användarnamn och lösenord vid kommentar så publiceras din kommentar direkt vid postning! Hjälp?

* Trakasserar du folk? Skriv då inte här eftersom sådant ändå deletas direkt!

* Jag står inte alltid för åsikterna som finns i kommentarerna! Min åsikt och vad jag står för finns i bloggartikeln! Frågor till mig ställs på frågesidan och inte här! (Min åsikt finns ju redan i bloggartikeln).

Twingly Blog Search link:http://www.apg29.se/index.php?artid=2999 sort:published Senaste länkade inläggen
 
Julia skrev senast den 2010-09-06 19:27:09.
 

Mejla detta E-vykort?
Mejla detta vykort?

Veckans fråga 36
Ser du på porrfilmer?
Ja
Nej


Christer Åberg
Presentation

Senaste artiklarna från Blogg 29

Gud älskar dig
så mycket
att han vill
att du ska
omvända dig
och ta emot
Jesus Kristus!

Senaste kommentarerna

  • Laeder - @JoB saliga är de som...
  • A. - Varför måste de döda...
  • Laeder - @JoB Jag har också undrat...
  • A. - Bankerna förtjänar att bli...
  • Kallis - David... Skulle din tro förändras...
  • JoB - Skönt. Förstår att det...
  • JoB - Vi har i alla...
  • BlueAcid - Obehagligt att Christer verkar...
  • JoB - Jag tog upp samma...
  • David - Såg just en misstänkt...

Bloggartiklar.

Bloggkommentarer.


Ladda ner mitt vittnesbörd gratis!

Statistik
3283 artiklar!
45764 kommentarer!

Mest kommenterade artiklarna

Jesusbloggen En kristen bloggportal.
UlvsmålaFestiavlen UlvsmålaFestivalen i Blekinge.
Kåren i Karlstad Frälsningsarmén i Karlstad.
Östra Kåren Frälsningsarmén i Göteborg
molle.nu Målle Lindbergs hemsida
NenneLindberg.org Lennart "Nenne" Lindbergs hemsida!
 
Olämplig reklam? Mejla adresserna till mig så kan jag blockera dem!
 
Nu är frälsningens dag! (2 Kor 6:2)
 
Vill du ha evigt liv?
Be den här bönen:
- Jesus jag tar emot dig och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Förlåt alla mina synder. Tack att jag nu är frälst och har evigt liv. Amen.
Bad du bönen ovan?
» Ja!
 
Dagens namn:
Alma, Hulda

Dagens ord:
Ords 4:22 Ty de är liv för var och en som finner dem och läkedom för hela hans kropp.

Dagens kapitel:
» Bibeln 1917

Dagens predikan:
» Predika evangelium del 2

Dagens länktips:
Örkelljunga, Korskyrkan
» Länkkatalogen

Visste du att?
» Gud har skapat dig!
 
 
 
Lovsångsradio (Worship Radio Network): Lyssna dygnet runt med:

Johannes 3:16 på Albanian Tosk ALS

Po, Perendia aq shume e deshi boten, saqe e dha Birin e tij te vetem, qe te mos humbase kushdo qe beson ne te, por te kete jeten e perjetshme.

Läs på fler språk

Du kan tjäna pengar på dina utgående länkar!

Video med Christer Åberg: Tidstecken.

Jesus och domens dag i P1

Jag var med i P1-morgon och talade om tidstecken, Jesus tillkommelse och frälsningen! Den världsberömde fysikern Stephen Hawking och astronauten Christer Fuglesang medverkade också!


Jesus blev fylld av Anden.

Andens dop och tungotalet

Är du andedöpt så kan du tala i tungor

Tungotalet Andens dop

Dessan.

Dessans sommar 2010

Massor av bilder! Läs alla delarna här! Allt om Dessan!

 

Christer Åberg sjunger och spelar ukulele.

Nu så faller regnet

- Christer Åberg sjunger och spelar ukulele

Se och lyssna och läs texten här!

 

Video som du bara måste se: Nayara Goncalves vittnade om Jesus för rånaren


Målle, Christer, Nenne, Toye och Folke.

Tältmöte i Lövsjön i Dalarna

Målle, Nenne, Toye och Christer i tältmöte i Lövsjön i Dalarna!

Mer här och många bilder!


På scenen syns Siwert Lindberg, Ted sandstedt (Skymd), Nenne Lindberg, Jörgen Fransson (skymd), Anita och Bosse Andersson.
På scenen syns Siwert Lindberg, Ted sandstedt (Skymd), Nenne Lindberg, Jörgen Fransson (skymd), Anita och Bosse Andersson.

Mötena i maskinhallen i Gamla Hjälmseryd fortsätter även i denna helg


© www.apg29.se 2001 - 2010