Att vara känd för att man proklamerar Jesus
Jag läser i Dagen att Sarah Palin har gjort sig känd...
Läs här!
Uppdraget:
... Och predika ett nådens år
från Herren. (Luk 4:19)
 - Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Jesus lever!
Fredagen 10 september 2010

Läs med webReader

Benny Hinn är ledsen över sina predikouttalanden och ivrig att få vägledning

Av: Christer Åberg | torsdag 29 juli 2010 18:35

Sjöberg: Hinn ledsen över sina uttalanden, skriver Dagen.

Tidningen Dagen skriver att "Benny Hinn är ledsen över sina predikouttalanden och ivrig att få vägledning. Det hävdar Stanley Sjöberg som haft flera samtal med den omtalade världsevangelisten efter Hinns Sverigebesök."

De uttalande som det handlar om är lördagskvällens möte. Som jag nämnde i förra artikeln om Tass Saada så har Europakonferensen fortsatt, men en del är fortfarande kvar på lördagskvällens möte. Och så kommer det väl förmodligen vara ett bra tag framöver. När Europakonferensen är slut så kommer man väl i fortsättningsvis tala om... lördagskvällens möte!

Jag ska profetera lite grann här. När Benny Hinn väl kommer med ett tydligt beklagande och tillbakatagning av sin förkunnelse på lördagskvällen så kommer en del ändå inte acceptera detta utan fortsätta att tala om lördagskvällens möte.

Jag har själv skrivit att jag reagerade på hans förkunnelse på lördagskvällen. Vid ett tillfälle sa jag till mig själv att Hinn var totalt ute och cyklade, men förkunnelsen på söndagskvällens helandemöte var bra. Bibliskt riktigt och Jesuscentrerad. Nu kanske någon undrar hur jag kan skriva så, men jag måste ju vara ärlig. Var det dåligt, så måste jag kunna säga att det var dåligt, och var det bra, då måste jag ju kunna säga att det var bra!

Sedan kan man givetvis fundera på förbönsstilen. Här bad Benny Hinn för de sjuka efter att de hade blivit botade. På samma sätt gjorde Kathryn Kuhlman på sin tid. Säkerligen kommer jag att återkomma till detta senare.

Men detta hindrar inte att människor faktiskt mötte Jesus och blev helade av honom. Jesus vill möta och vidröra människor. Han älskar att göra detta och han tar varje tillfälle i akt att få göra det. Så låt oss ge Jesus dessa tillfällen!


bönesida frälsningsbön böneduk läs: d vl123 bloggar: 12345 om: Benny Hinn Stanley Sjöberg Europakonferensen Livets Ord it

 
 
 

Artikeln har 37 kommentarer på 2 sidor. - Skriv en du också!

  1. ! överjordiskt | 2/08-10 22:05

    "Det är att du bara ser ena stereotypen, "feminin" bög och att de skulle "sakna" testosteron, det fungerade inte ens på dylika, och titta gärna på motpolen, stereotypen för matcho läderbög, de ser oftast inte ut att sakna testosteron heller...."

    Nej, jag har inte en sådan syn på homosexuella män, att de skulle vara feminina än heterosexuella män. Jag har inte forskat angående homosexualitet så att säga, bara funderar lite.
  2. ! Falconer | 2/08-10 18:29

    @tvåtusentolvan | 2/08-10 11:42

    Att Nostradamus var en profet kan jag köpa men hur fick du slutet på mayaindianernas kalender till att det var en profet med i leken? Som jag tror jag har nämnt tidigare så är det med mayakalendern bara en västerländsk missuppfattning. Att den tar slut betyder inte att deras tideräkning tar slut, det innebär bara att just den perioden är över men självklart börjar en ny period direkt efter. Det är inte konstigare än att våra kalendrar tar slut den 31 december, vi får ju en ny kalender från 1 januari. Men jag antar att det är meningslöst att påpeka allt detta för dig.
  3. ! Falconer | 2/08-10 18:24

    @överjordiskt | 2/08-10 14:29

    David har redan svarat men jag måste ändå också klämma till med ett svar. Att homosexualitet skulle vara intimt sammankopplat med femininitet är bara en stereotyp. För varje fjollig gaykille du går förbi på stan och tänker: "han är bög" så har du förmodligen gått förbi tre eller fyra andra gaykillar som du inte överhuvudtaget skulle trott var det. Det finns många som är mer macho än de flesta heterokillar.

    Experiment med testosteroninjektioner har testats. Det enda resultatet det gav var att männen blev mer intresserade av sex, men fortfarande sex med andra män.
  4. ! David | 2/08-10 18:12

    Ursäkta, senaste till 2012 (om vadet!)
  5. ! Johnny S | 2/08-10 18:11

    Ja tydligen har inte dessa utsläpp påverkat storleken på mitt könsorgan. *skratt*
  6. ! David | 2/08-10 18:10

    Jag skrattar inte, vad sägs om 10000SEK? (inte en otroligt hög obetalbar summa för någon, så det är inte en fråga om att sätta en omöjligt summa, men är inte oväsentlig (trevlig USA-semester för mig om jag får rätt, säkert hjälper lite i inledningen till armageddon om jag har fel!)

    Villkoren får vi förhandla, men som sagt var, det skall vara SERIÖSA saker (inte bara en influensa eller ett upp till WTC-klass terrorattentat)

    En massiv global pestepidemi med över 10000 döda på mycket kort tid i sverige skulle klassa även om det tekniskt sett inte är ett bevis, ett större atombombskrig (mer än en bomb+vedergällning mot nordkorea eller annan ansvarig skurknation), eller givetvis ett oförnekbart övernaturligt ingrepp (länge sedan döda reser sig ur gravar, helvetets portar öppnas (vulkanutbrott räknas inte om de inte är minst på hundratals nya platser samtidigt)) eller demoner verifieras (inte bara någon som yrar på vanligt gathörnsmaner om dom, utan äkta verifierat uppenbarelseboks-stuff)

    Inget "Obama eller EU:s ledare är antikrist eftersom det står på toksajter på nätet"
    (även om "EU militärt anfallit USA (med eller utan "vår antikrist" som ledare) accepteras"!)
    Vatten omvandlas till blod är också OK, men då skall det vara blod (inte minsta lilla missfärgning av vatten pga rost, färg eller dylikt, ej heller en bäck/sjö utanför ett slakteri, en sjö i afrika som någon trevlig krigsherre mördat en stadsbefolkning i, utan BIBLISKA proportioner) Meteoritnedslag som slår ut en nation totalt (inte något som slog ut några 100 kvm) är också god FX som accepteras som bevis!

    Mer förslag? (kom bara ihåg att det skall vara värre än sådant som inträffar normalt ("en jordbävning" är tex. inte accepterat så länge de inte är lite globalt, och förslagsvis dödar åtminstånde några mille direkt i skalven!), och helst bibliskt (med definitioner före, inte efterdefinioner efteråt (de har en benägenhet kunna omdefinieras till vad man känner för!!!))

  7. ! David | 2/08-10 17:36

    Överjordiskt...

    "Vetenskapen har ju fastslagit att miljöfarliga utsläpp har minskat storleken på manliga könsorgan på krokodiler och liknande. Så mycket att de inte kan para sig. Vi får se."

    Vi HAR fått sett det ("94-95 inte senare än det") det var ingenting anmärkningsvärt (framförallt inte katastrofalt) som inträffade då som hände då, så det var totalt nys från Bennys sida (sagt av honom att det var från Gud uttalandet kom dessutom! (antar Gud kan ha fel, eller?))

    "Undrar just om homosexuella män skulle ställa upp på en undersökning där de får testosteron under en period och om deras attraktionsförmåga till kvinnor skulle öka då...? (Funderar bara lite.)"

    För sent ute, det pågick en massa sådana experiment (inte bara, men INKLUSIVE tvångsmässiga) under den gamla goda tiden då homofobi var OK för politiker...
    Det påverkar inte läggningen...

    Det är att du bara ser ena stereotypen, "feminin" bög och att de skulle "sakna" testosteron, det fungerade inte ens på dylika, och titta gärna på motpolen, stereotypen för matcho läderbög, de ser oftast inte ut att sakna testosteron heller....

    Och det stora flertalet homos ligger emellan dessa ytterligheter och påverkas inte heller av testosteron till att "omvandlas"

    Du kan givetvis påverka sexdriftens intensitet med könshormoner, men inte riktning! (annars skulle de gamla goda homofoberna från den tiden redan olagligförklarat homosexualitet och påtvingat "omvandlingsmedicin" (som INTE testosteron är som sagt var!) till alla de ens misstänkt var det....

    (motsvarande saker har man föresten testat och försökt "omvända" flator också, lika lite framgång där!)
  8. ! tvåtusentolvan | 2/08-10 15:47

    Johnny

    Skratta du...det gör andra dårar också, så länge det går...
  9. ! Johnny S | 2/08-10 15:14

    Jasså dina källor ''har inte lust''- låter som det är några slags andeväsen du sitter och kommunicerar med. *skratt*
  10. ! tvåtusentolvan | 2/08-10 15:12

    Johnny

    Tror inte att mina källor har nå'n större lust att ge dig upplysningar - efter vad du sagt... och det är inte nedskrivet...(om det var mig du vände dig till)
  11. ! tvåtusentolvan | 2/08-10 15:09

    Alla som har möjlighet att lagra upp bensin eller diesel bör göra detta snarast...om inte annat så inför risken att Mona Sahlin och en viss Wetterstrand o får makten...
  12. ! Johnny S | 2/08-10 15:04

    Oki doki.

    Källa....?
  13. ! tvåtusentolvan | 2/08-10 15:01

    Johnny

    Vad du än kallar mig, så är jag tveksam till att du tycker det blir "spännande"...

    Inte ens en legosoldat kommer nog att tycka det...

    Enligt mina "uppgifter" så kommer det redan nästa år att komma några obehagliga överraskningar...
  14. ! överjordiskt | 2/08-10 14:29

    ""The Lord also tells me to tell you in the mid 90's, about '94-'95, no later than that, God will destroy the homosexual community of America. [audience applauds] But He will not destroy it - with what many minds have thought Him to be, He will destroy it with fire. And many will turn and be saved, and many will rebel and be destroyed.""

    Vetenskapen har ju fastslagit att miljöfarliga utsläpp har minskat storleken på manliga könsorgan på krokodiler och liknande. Så mycket att de inte kan para sig. Vi får se. Undrar just om homosexuella män skulle ställa upp på en undersökning där de får testosteron under en period och om deras attraktionsförmåga till kvinnor skulle öka då...? (Funderar bara lite.)
  15. ! överjordiskt | 2/08-10 14:24

    ""Yes, Lord, I 'll do it. I place a curse on every man and every woman that would stretch his hand against this anointing; I curse that man who dares to speak a word against this ministry... ""

    Rösten påminner lite om Sean Connerys röst och dialekt. Haha, undrar just vilken demon eller ängel som roade sig vid den tidpunkten... Jag kan inte hjälpa att jag ser det ur ett humoristiskt perspektiv. En kristen predikant som uttalar sig så. Inte så Kristus-likt. Jag kan nog dock i stort sett helt säkert intyga att hans kropp och röst blev intagen av någon i den andra dimensionen vid detta tillfälle.
  16. ! Johnny S | 2/08-10 12:09

    Okej. Tack ska du ha Bertil för informationen. Ska bli spännande att se...
  17. ! tvåtusentolvan | 2/08-10 11:42

    Johnny S

    Inte gå under detta år kanske...men som du kanske vet - om du följt med här...så kommer troligen inledningen till slutet att börja då...

    Maya-indianernas kalender tar slut detta år...

    Nostradamus profeterade att "en furste från Persien skall inleda det Tredje världskriget 2012"

    Två av varandra helt oberoende profeter alltså...
    (visste ej om varandras existens)

    Men det finns även andra...

    Mahabharathas exakta beskrivning av ett kärnvapenanfall's konsekvenser - nämner inget årtal - inte heller Hopi-indianernas..

    Bibeln har ju flera olika "tecken" på att vi befinner oss i den yttersa tiden - nämner inte heller nå't årtal...

    men 2012 kommer INTE att bli det trevligaste året vi har upplevt...
  18. ! Johnny S | 2/08-10 11:14

    Hej Tvåtusentolvan! Tror du att Jorden kommer att gå under 2012?

    Varför det....
  19. ! David | 2/08-10 04:10

    Det är få undergångsdyrkare som verkar tro att allt sker på en dag, pengarna går säkert att använda ett tag i början för att köpa mat, hjälpa frälsa, kanse rentav rädda någon (även om det inte brukar anses reelevant av undergångsdyrkare så får dom i alla fall en längre tid på sig att hinna bli frälsta) osv. under den hemska mellanperioden....
    (och sker det snabbt så förlorar du ju lika lite inget på det eftersom vi inte hade en chans ändå, lite som om någon av oss dör av annat före (även om jag nog kan fixa så annan i släkten tar över vadet)

    "
    Tror knappast du hinner dö i diabetes/epilepsi innan slutet av dec 2012 - som det är frågan om...

    Alltså om knappt två och ett halvt år..."


    Tror inte jag mular på den tiden heller, tror tom. jag har varit på apg29 längre....
    (helt säkert är det dock som sagt var inte, chansen är låg jag dör före det, men betydligt högre än för en frisk)

    Annars hade jag nog inte brytt mig så mycket om vadet, jag tror nog jag klarar att använda mina vinstpengar till någon trevlig resa om du törs visa att du tror på vad du säger att du tror på....

  20. ! tvåtusentolvan | 2/08-10 03:34

    David

    Tror knappast du hinner dö i diabetes/epilepsi innan slutet av dec 2012 - som det är frågan om...

    Alltså om knappt två och ett halvt år...

«« « 1 2 » »»

Kommentera

Meddelande


Användarnamn | Registrera *

Lösenord

Vill du ha mejl vid kommentar?

* För att kunna kommentera i bloggen behöver du registrera dig i några enkla uppgifter. Sedan behöver du bara ange ditt användarnamn och lösenord vid kommentar så publiceras din kommentar direkt vid postning! Hjälp?

* Trakasserar du folk? Skriv då inte här eftersom sådant ändå deletas direkt!

* Jag står inte alltid för åsikterna som finns i kommentarerna! Min åsikt och vad jag står för finns i bloggartikeln! Frågor till mig ställs på frågesidan och inte här! (Min åsikt finns ju redan i bloggartikeln).

Julia skrev senast den 2010-09-06 19:27:09.
 

Mejla detta E-vykort?
Mejla detta vykort?

Veckans fråga 36
Ser du på porrfilmer?
Ja
Nej


Christer Åberg
Presentation

Senaste artiklarna från Blogg 29

Gud älskar dig
så mycket
att han vill
att du ska
omvända dig
och ta emot
Jesus Kristus!

Senaste kommentarerna

Bloggartiklar.

Bloggkommentarer.


Ladda ner mitt vittnesbörd gratis!

Statistik
3294 artiklar!
46060 kommentarer!

Mest kommenterade artiklarna

Jesusbloggen En kristen bloggportal.
UlvsmålaFestiavlen UlvsmålaFestivalen i Blekinge.
Kåren i Karlstad Frälsningsarmén i Karlstad.
Östra Kåren Frälsningsarmén i Göteborg
molle.nu Målle Lindbergs hemsida
NenneLindberg.org Lennart "Nenne" Lindbergs hemsida!
 
Olämplig reklam? Mejla adresserna till mig så kan jag blockera dem!
 
Nu är frälsningens dag! (2 Kor 6:2)
 
Vill du ha evigt liv?
Be den här bönen:
- Jesus jag tar emot dig och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Förlåt alla mina synder. Tack att jag nu är frälst och har evigt liv. Amen.
Bad du bönen ovan?
» Ja!
 
Dagens namn:
Tord, Turid

Dagens ord:
Ords 13:17 En ogudaktig budbärare faller i olycka, ett tillförlitligt sändebud ger läkedom.

Dagens kapitel:
» Bibeln 1917

Dagens predikan:
» Ett liv i seger!

Dagens länktips:
Byske, Korskyrkan
» Länkkatalogen

Visste du att?
» Jesus kommer snart !
 
 
 
Lovsångsradio (Worship Radio Network): Lyssna dygnet runt med:

Johannes 3:16 på Luragoli RAG

Nyasaye ya yanza avomkivala ndi, ya va ha Mwana wewe muderwa, ku vosi u mu suuvira a ta diva mba, navutswa a ve nelivamwoyo li ta hera mba.

Läs på fler språk

Du kan tjäna pengar på dina utgående länkar!

Video med Christer Åberg: Tidstecken.

Jesus och domens dag i P1

Jag var med i P1-morgon och talade om tidstecken, Jesus tillkommelse och frälsningen! Den världsberömde fysikern Stephen Hawking och astronauten Christer Fuglesang medverkade också!


Jesus blev fylld av Anden.

Andens dop och tungotalet

Är du andedöpt så kan du tala i tungor

Tungotalet Andens dop

Dessan.

Dessans sommar 2010

Massor av bilder! Läs alla delarna här! Allt om Dessan!

 

Christer Åberg sjunger och spelar ukulele.

Nu så faller regnet

- Christer Åberg sjunger och spelar ukulele

Se och lyssna och läs texten här!

 

Video som du bara måste se: Nayara Goncalves vittnade om Jesus för rånaren


Målle, Christer, Nenne, Toye och Folke.

Tältmöte i Lövsjön i Dalarna

Målle, Nenne, Toye och Christer i tältmöte i Lövsjön i Dalarna!

Mer här och många bilder!


På scenen syns Siwert Lindberg, Ted sandstedt (Skymd), Nenne Lindberg, Jörgen Fransson (skymd), Anita och Bosse Andersson.
På scenen syns Siwert Lindberg, Ted sandstedt (Skymd), Nenne Lindberg, Jörgen Fransson (skymd), Anita och Bosse Andersson.

Mötena i maskinhallen i Gamla Hjälmseryd fortsätter även i denna helg


© www.apg29.se 2001 - 2010