Människor från vitt skilda kulturer har en vecka på 7 dagar. Hur kommer det sig? Varför inte 5, 6, 8 eller 10 dagar?
Men man har försökt flera gånger genom historien ändra på sjudagarsveckan och göra om den till ett annat system.
Den franska regeringen beslutade 1793 att efter franska revolutionen 1789 skulle månaden bestå av tre tiodagarsveckor med den tionde dagen som vilodag.
Det forna Sovjetunionen har också försökt med samma sak. 1929 bestämde man sig för en femdagarsvecka. Det fungerade naturligtvis inte.
Då försökte man med en sexdagarsvecka 1931. Inte heller det fungerade.
De här exemplen visar tydligt att det går inte stoppa eller gå emot de ordningar som Gud har gjort och infört.
De ordningar som Gud har gjort för människan mår man bäst av eftersom det är det allra bästa.
2 Mos 20:9 Sex dagar ska du arbeta och göra alla dina sysslor. 10 Men den sjunde dagen, är HERRENS, din Guds sabbat [vila]. Då ska du inte göra något arbete, varken du eller din son eller din dotter, din tjänare eller din tjänarinna, eller din boskap, eller den främling som bor innanför dina portar.11 För på sex dagar gjorde HERREN himlen och jorden och havet och allt som är i dem, och vilade på sjunde dagen. Därför har HERREN välsignat sabbatsdagen [vilodagen] och helgat den.
Dessutom är Guds sabbat eller Guds vila en bild på frälsningen.
Hebr 4:3 För vi som har kommit till tro går in i vilan, som han sa: Så svor jag i min vrede: De ska inte komma in i min vila. Ändå har hans verk stått färdiga sedan världens grund blev lagd. 4 För på ett ställe har han sagt om den sjunde dagen på följande sätt: Och Gud vilade på sjunde dagen från alla sina verk.
Christer Åberg
#veckan #sjudagarsveckan #sabbat #vilodagenStöd Apg29 genom att SWISHA:
072 203 63 74
← Förra
Hjälp mig Jesus
→ Nästa
Många dödade på tågstation i Ukraina efter rysk raketbeskjutning
Lindbergarna i Salomonssons Maskinhall Gamla Hjälmseryd - Midsommarmöten
Prenumera på Youtubekanalen
Karl Håkan Sandell 06/7-22 20:51
Totalt får vi då versen till att bli:
Genom förstlingen skapade den väldige Guden det väldiga namnet och den fasta grunden.
Och det väldiga namnet vqr ju ”Jesus” som också är vår fasta grund.
Här har vi alltså rubriken på hela Bibeln och något som i en enda mening innehåller hela Bibelns Budskap.
Karl Håkan
Skrevs i Jesus är med tre gånger i Bibelns första vers
Karl Håkan Sandell 06/7-22 20:49
Vidare kan det som översätts med himlen också stå för namn i plural. Sm blir på hebreiska namn och i plural som det då står här blir det som majestätsplural: ”Det väldiga namnet”.
Det sista ordet i meningen, alltså det hebreiska ”erets” betyder jorden, men kan också
betyda landet och grunden eller varför inte ”den fasta grunden”.
Skrevs i Jesus är med tre gånger i Bibelns första vers
Karl Håkan Sandell 06/7-22 20:46
Jag skulle bara vilja peka på begreppet Majestäts plural. När Kungen talade förr sade han: Vi, Svears och Göters och Vänders konung. Kungen kallade sig själv inte jag utan vi alltså plural. Det är det som ligger i begreppet majestäts plural.
Tillämpar man det 1 Mos 1 så kunde det som låter som Gudarna också skrivas ”den väldige Guden.
Skrevs i Jesus är med tre gånger i Bibelns första vers
Vecka 27, torsdag 7 juli 2022 kl. 10:17
Online: 23
15865 sidvisningar hittills i dag
(29757 sidvisningar totalt i går)
Namnsdag: Klas
“Med dig slår jag ner en armé, med min Gud stormar jag murar.” - Psalm 18:30Bön: Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.
Jesus är med tre gånger i Bibelns första vers
Gamla testamentet vittnar om Jesus
Islamistiskt terrordåd mot gayklubb i Oslo - Två döda och 21 skadade
Lindbergarna i Salomonssons Maskinhall Gamla Hjälmseryd - Midsommarafton 2022
Gamla Testamentet öppnas - David Pawson
Om världen hatar dig - Nick Vujicic, predikanten utan armar och ben
Vi går emot uppfyllelsen av vilddjurets märke
Kristen stavas a-n-n-o-r-l-u-n-d-a
Pingstdagen, uppfyllandet av Anden och tungotalet
Solen bränner nu människorna - En förvarning om Uppenbarelsebokens profetia
Amistad: Slav läser Bibeln och förklarar evangeliet
Aftonbladet, homosexualiteten och människans värde
Jesus har farit upp under jubel och satt sig på sin heliga tron
Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!