Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Evangelisation
Så säger Jesus:
Matt 6:6: Men du, när du ber, gå in i din kammare och när du har stängt din dörr, be till din Fader som är i det fördolda. Och din Fader, som ser i det fördolda, ska belöna dig synligt.
Mark: 16:15: Och han sa till dem: Gå ut i hela världen och predika evangelium för hela skapelsen.
Du ska gå in i din kammare och be, men du ska gå ut i världen och ge! En del har fått för sig att göra tvärtom. De går ut i världen och ber och sen går de in i kammaren och gör... ingenting.
Du ska alltså gå in i kammaren och be, så ska din Fader som är i det fördolda belöna dig. Och du ska gå ut i världen och predika evangelium. Då ska Herren verka med dig och bekräfta ordet genom de tecken som åtföljer det (Mark 16:20).
Evangelisation - 2025-03-16 14:56
Samuel Nilsson - 17/03-25 15:29
Bönens makt verkar i det fördolda. Men vi måste likaså predika ordet öppet så att bröder och systrar kan komma till tro.
Lars-goran Marklund - 18/03-25 04:08
En del sekter sprider våld ,rädsla osv.
Att piska det onda ur människan. Guds vilja är att pröva det mot Jesus Kristus undervisningen. (Man ska ha lust till det goda). Det är Herrens vilja. Man ska ej tro sig vara, Man ska tro på Jesus. Gud välsigna alla bedjare.
Bra
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 15 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 08:36. Hedvig och Hillevi har namnsdag.
Luk. 24:7 Han sa: Människosonen måste bli utlämnad i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.
Apg29 - 14/10-25 22:57
Hamas avrättar människor efter att Israel har dragit sig tillbaka. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/eMbL7R/hamas-utfor-offentliga-avrattningar-i-gaza
Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?
Gud är en i väsen och tre i personer: Fadern, Sonen och Anden – Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Framtiden börjar i dag, inte i morgon.
- Påve Johannes Paulus II (1920–2005)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Stefan Hallmans vittnesbörd
3. Kriget slut - Gisslan hemma
4. Hur kan det bli fred i Gaza?
5. Sanningen som många missar om uppryckandet
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM