Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Gästblogg

Lättare att vara muslim än kristen i Sverige

Holger Nilsson - Gästblogg

Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.

/bild/pasin=1644712837.jpg

Bild: Världen idag.

Det pågår alltså en förfinad förföljelse, både i arbetslivet och i skolan mot kristna. Däremot så har många politiker blivit ”muslimkramare”. Det är nämligen så att nu är det så många muslimer i det här landet, att de utgör en stor väljarboskap som man vill få röster ifrån. 

Annahita Parsan är präst i Hammarbykyrkan. Hon kommer från Iran och var tidigare muslim. I Iran fick hon inte tala om tro annat än som muslim. Nu lever hon alltså i Sverige.

Lättare att vara muslim än kristen

Men även här kan det vara svårt att vara en kristen bekännare. Det kan till och med vara lättare att vara muslim.

Parsan ger exempel på det i Världen idag. Hon skriver om en församlingsmedlem på följande sätt:

”En församlingsmedlem och konvertit ställde en fråga till en av de politiker som besökte oss i kyrkan, en fråga som än i dag ringer sant: ”I mitt hemland kunde vi inte tala om vår kristna tro. Vi skulle ha hamnat i fängelse eller förlorat våra jobb och karriär.

I Sverige är enda skillnaden att man inte hamnar i fängelse. Söker vi jobb är det nästan ett krav från arbetsgivare att våra kors inte ska synas eller att vi inte talar om vår tro på arbetsplatsen.

Men om jag fortfarande vore muslim skulle jag få bära min sjal och få tid för salat [muslimsk bönestund; red anm.) Ingen arbetsgivare skulle våga vägra mig dessa ting. Är inte detta en form av förföljelse?”

Ja, det är faktiskt en form av förföljelse, att man på ett sätt diskrimineras gentemot muslimska bekännare. Hur har det blivit så här? Jo, efter åratal om mer eller mindre förtäckta angrepp på den kristna tron i detta land så har vi hamnat där.

Pinsamt vara kristen?

Det har blivit så att många kristna tvekar att visa och tala om sin tro därför att man kan bli betraktad som suspekt. Det är inte pinsamt att vara en kristen, det är det största av allt att få bekänna sig till Guds son, Jesus, världens frälsare.

Så kristen, låt dig inte tystas i din tro! Då har man lyckats med det som man i media har velat åstadkomma och som man från en del politiskt håll i detta gudlösa land, har velat undantränga; kristendomen och den kristna tron.

"Muslimkramare"

Det pågår alltså en förfinad förföljelse, både i arbetslivet och i skolan mot kristna. Däremot så har många politiker blivit ”muslimkramare”. Det är nämligen så att nu är det så många muslimer i det här landet, att de utgör en stor väljarboskap som man vill få röster ifrån. Ynkligt synsätt.

Vi behöver inte politiker som fiskar röster och som river upp den grund som vårt lands lagar och samhället vilat på, nämligen kristendomen, och ersätter den med en annan grund – det kommer att bli ödesdigert.

Holger Nilsson - Gästblogg - 2022-02-13 01:44

Annahita Parsan Islam Förföljelse Sverige


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det fredagen den 17 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 08:19. Antonia och Toini har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:6 När nu översteprästerna och tjänarna såg honom, ropade de och sa: Korsfäst, korsfäst! Pilatus sa till dem: Ta ni och korsfäst honom, för jag finner honom inte skyldig till något.


Senaste bönämnet

2025-10-17 00:11
Tack Jesus för allt du gjort, gör och kommer att göra. Är uppgiven det är så tyst att gå hemma sj..skriven, gör träning men önskar bön att styrkan kommer tbk.. på mer än ett sätt.

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!

Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?


Senaste bloggar och medier

  • Privat samling med 13.000 mineraler lander på naturhistorisk museum
  • Tidligere premierminister kendt for japansk undskyldning er død
  • Er Trump og Putin nu venner igen?

Treenigheten

Gud är en i väsen och tre i personer: Fadern, Sonen och Anden – Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.

Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt. (Joh 14:26)


Citatet

Stor tro kommer ur stora prövningar.
- Smith Wigglesworth (1859–1947)


Mest lästa artiklar idag

1. Jesus ska hämta oss till himlen
2. Du ska inte mata trollen
3. Straffar Gud kristna här på jorden?
4. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
5. Står det någonting om Guds nåd i Bibeln?

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.