Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Ukrainakriget
Bild: Aftonbladet.
Det blir obehagligt när man tänker på den kommande våroffensiven i krigets Ukraina. Här råder ingen glädje och framtidsutsikter med att sommaren snart är här, utan där kommer våren med döden.
Idag var en underbar dag, solen strålade och värmde mitt ansikte på ett sådant sätt att jag kände mig levande och lycklig. All snö hade smält bort och naturen visade sig från sin bästa sida.
Jag bestämde mig för att ta en promenad och njuta av våren som äntligen hade anlänt. På min väg genom byn skällde hundarna på mig som hade kommit ut i trädgården, men det hör väl till våren.
Efter en stund gick jag förbi en vacker trädgårdsglänta, där vilda blommor växte i en färgsprakande palett.
Ett par fåglar hade landat i en annan trädgård och letade efter mat.
När jag till slut vände tillbaka hem, kände jag mig så tacksam över allt jag hade fått uppleva under min soliga promenad.
Värmen från solen hade gjort mig glad och lycklig, och naturen hade visat mig sin allra vackraste sida. Det var en dag full av skönhet och glädje.
Men det blir obehagligt när man tänker på den kommande våroffensiven i krigets Ukraina. Här råder ingen glädje och framtidsutsikter med att sommaren snart är här, utan där kommer våren med döden.
Och döden kommer inte att visa någon hänsyn. Det kommer att vara död på båda sidor. Både ryska och ukrainska soldater kommer att möta döden i den offensiv som har fått det olustiga namnet våroffensiv.
Be att kriget i Ukraina omedelbart upphör och att fredsförhandlingarna kommer igång. Det är bättre att uppnå fred än att skicka krigsmaterial till kriget. Dessutom behöver människor Jesus Kristus. Endast i honom har vi frid med Gud och med varandra.
Matt 5:9 Saliga är de som skapar frid, för de ska kallas Guds barn.
Matt 11:28-29 Kom till mig, alla ni som arbetar och är tyngda av bördor, och jag ska ge er vila. 29 Ta på er mitt ok och lär av mig, för jag är mild och ödmjuk i hjärtat, och ni ska finna ro för era själar.
Joh 14:27 Frid lämnar jag åt er. Min frid ger jag er. Inte ger jag er så som världen ger. Låt inte era hjärtan oroas och var inte rädda.
Hur får man denna frid? Man kommer till Jesus och tar emot honom som sin Herre och Frälsare!
Ukrainakriget - 2023-04-17 15:39
Ukraina Krig Invasion Ryssland Bön Våroffensiv Våren
Lars-goran Marklund - 20/04-23 05:29
Gud tager men han ger ett bättre liv!
Gör som Jesus lärt och Gud ger dig frid I själen . Den breda vägen är lätt, Jesus Kristus väg är svår. Få finner den. Salige är de som ber. Mirakelnas tid är ej förbi.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det tisdagen den 21 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 06:34. Ursula och Yrsa har namnsdag.
Joh. 19:18 Där korsfäste de honom, och tillsammans med honom två andra, en på var sida och Jesus i mitten.
2025-10-20 21:29
Ung ensamstående mamma ber om hjälp. Destruktiv ex partner ett problem för både mamma och barn.
Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig
(Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus .
Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön.
Amen!
Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
Jesus är Guds Son, sann Gud och sann människa, ett med Fadern och Anden i Treenigheten.
Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)
Du kan aldrig ge för mycket kärlek.
- Amy Carmichael (18671951)
1. Varför döms Paolo Roberto så hårt?
2. Vad ska jag göra för att bli frälst?
3. Kvinna uppstod från de döda
4. Vad sa egentligen den kvinnliga studentprästen?
5. Ny CD! En vän så god - Julpris 150 kr
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM