Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Gästblogg

Tiden är kort

Holger Nilsson - Gästblogg

Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.

Det är inte bara djävulen som vet om tidens korthet och att vi lever i den yttersta tiden. Det är stora skaror av kristna världen över som också har den förståelsen.

Många kristna världen över tror att lever i den sista generationen

Det finns flera skäl att tro det.

”Jubla därför, ni himlar och ni som bor i dem! Men ve dig, du jord och du hav, för djävulen har kommit ner till er i stor vrede, eftersom han vet att hans tid är kort." Upp. 12:12.

Detta är Bibelns beskrivning och förklaring till varför det onda tilltar alltmer i den yttersta tiden.

Andlig förståelse

Vi behöver en andlig förståelse för att kunna förstå vår tid och dess ondska. Förklaringen ligger i att djävulen rasar än mer än tidigare. Orsaken till detta omtalas i vers här ovan; ”eftersom han vet att hans tid är kort."

Djävulen vet om att hans tid är kort för att stjäla, slakta och förgöra människors liv, vilket är hans målsättningen enligt Jesu ord i Joh. 10:10.

Förföljelsen av kristna slår nytt rekord

Ett sätt som djävulen nu verkar på är att förfölja de kristna, detta bara ökar nu i världen.

Förföljelsen av kristna i världen slår nytt rekord, enligt Open Doors årliga sammanställning. De kristna är världens mest förföljda religiösa grupp, konstaterar Peter Paulsson, generalsekreterare på Open Door i Sverige.

Hela 260 miljoner kristna – eller var åttonde kristen i världen – bedöms nu vara allvarligt förföljda. Många torteras och dödas för sin tro skull.

Dessa människor är i regel de mest skötsamma, trots detta sker alltså en förföljelse mot dem. Det finns bara en andlig förklaring, djävulen hatar de kristna som lämnat honom för att följa Jesus. Han har förlorat sin makt över dem vilket gör honom rasande.

Förståelsen av det protetiska ordet

Nu är det inte bara djävulen som vet om tidens korthet och att vi lever i den yttersta tiden. Det är stora skaror av kristna världen över som också har den förståelsen.

Enligt två undersökningar som har gjorts av Pew Forum on Religion an Public Life framkommer detta. 

Den ena undersökningen gjordes vid Lausanne-kongressen i Kapstaden 2101. Den visade att av de evangeliska kristna i världen trodde en majoritet att Jesus kommer under denna generation. 

Den andra undersökningen gjordes bara bland kristna i Afrika och den visade även den att en majoritet trodde det.

Förståelsen av det protetiska ordet ger denna insikt, därför behövs denna undervisning nu.

Holger Nilsson - Gästblogg - 2021-11-13 22:42

Holger Nilsson Flammor Tidstecken Profetiskt


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det måndagen den 20 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 14:57. Sibylla har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:16 Då utlämnade han honom därför åt dem till att korsfästas. Och de tog Jesus och förde bort honom.


Senaste bönämnet

2025-10-20 09:39
Lägger en märklig bedömning inför dig. Ber om upprättelse i Jesu namn.

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig (Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus . Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön. Amen!

Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen


Senaste bloggar och medier

  • Fra præsidentbolig til arrest: Sarkozy skal afsone i fransk fængsel
  • DR får nye konsulenter efter fyring af Boston Consulting Group
  • Pave Leo holder første møde med ofre for overgreb i kirken

Treenigheten

Gud är en i väsen och tre i personer: Fadern, Sonen och Anden – Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.

I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)


Citatet

Gud ger aldrig något som inte leder oss närmare honom.
- Elisabeth Elliot (1926–2015)


Mest lästa artiklar idag

1. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
2. Jesus sätter dig fri från hatet
3. Morsan har stuckit
4. Kristna förföljs i Turkiet
5. Min första CD: En vän så god

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.