Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Be för Sverige - Fälls regeringen Löfven på måndag?

Apg29
2021-06-18 09:25

Be för Sverige - Fälls regeringen Löfven på måndag?

Bild: Aftonbladet.

Vänsterpartiet, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Moderaterna har meddelat att de vill fälla regeringen. Därmed finns det en majoritet. Talmannen har meddelat att en misstroendeomröstning kommer genomföras på måndag klockan 10:00.

Gud vill att alla människor ska bli frälsta

1 Tim 2:1. Så uppmanar jag nu först av allt, att man frambär böner, åkallan, förböner och tacksägelser för alla människor, 2. för kungar och för alla i ledande ställning, så att vi kan föra ett lugnt och stilla liv i all gudsfruktan och värdighet, 3. för sådant är gott och välbehagligt inför Gud, vår Frälsare, 4. som vill att alla människor ska bli frälsta och komma till kunskap om sanningen.

Vänsterpartiet, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Moderaterna har meddelat att de vill fälla regeringen. Därmed finns det en majoritet. 

Talmannen har meddelat att en misstroendeomröstning kommer genomföras på måndag klockan 10:00.

Vi behöver be för Sverige och dess politiker. Då tänker jag inte på första hand på vilket parti vi ska ha för att leda landet utan för att människor behöver Jesus. 

Gud vill att alla människor ska bli frälsta. Och politiker är människor. De behöver bli frälsta - inte för att de är politiker utan för att de är människor.

Skördens Herre

Vi ska inte bara be utan också ge! Ge evangeliet om Jesus Kristus så att de kan ta emot honom och bli frälsta. 

Kan vi av praktiska skäl inte gå till vissa människor, som till exempel regering och kungahus så kan vi be att skördens Herre ska sända arbetare - evangelister - till dem som berättar om frälsningen och räddningen i Jesus Kristus. 

Att be att Gud sänder arbetare till sin skörd är en direkt lydnadshandling av Jesu uppmaning:

Matt 9:38. Be därför skördens Herre, att han sänder ut arbetare till sin skörd.

Varför ska vi be?

Varför ska vi be för alla människor och för alla i ledande ställning. Enligt bibelorden som vi först citerade i inledningen av artikeln är det av två orsaker:

  1. "... så att vi kan föra ett lugnt och stilla liv i all gudsfruktan och värdighet"
  2. "... som vill att alla människor ska bli frälsta och komma till kunskap om sanningen"

Hur vi får ett förvandlat land

Vi lever i en mycket allvarlig tid. Därför är det mer än någonsin viktigt att människor får möjlighet att höra evangeliet om Jesus så att de kan ta emot honom och bli frälsta. 

Själv har jag bestämt mig att jag ska på ett enkelt sätt berätta om Jesus och hur man blir frälst så länge som det bara går. 

Jesus är människors enda frälsning och hopp. Blir människor i Sverige förvandlade av Jesus får vi ett förvandlat land!

Apg29
2021-06-18 09:25

#Misstroendeomröstning #Politik #Regeringskris

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 20 maj 2025, vecka 21 och klockan är 12:01. Karolina och Carola har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:32 Då kom soldaterna och slog sönder den förstes ben och den andres som var korsfäst med honom.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-05-19 19:50
Ber Herren om hjälp för hela kommande veckan och ett möte på onsdag som kan gå hur som helst. Ber också att det inte blir som jag befarar.

6 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen

Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus

Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats

En ny påve redan vald - Leo XIV

Guds signatur i skapelsen och Skriften

Jakten på utomjordingar

Han påstår sig vara efterträdare till Jesus, Petrus och Muhammed

Se filmen Predikanten om Målle Lindbergs liv – Nu tillgänglig på YouTube

Den verkliga betydelsen med liknelsen om de tio jungfrurna

Flera länder mörklagda - Profetiskt?


Senaste kommentaren

Anonym - 19/05-25 08:45
Fantastiskt bidrag! Massakern var så fruktansvärd så det finns inte ord. Gud håller sin hand över Israel.

Skrevs i Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen


Mest lästa artiklar idag

  1. Expedit: Halloween är våran största högtid
  2. Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
  3. En ny påve redan vald - Leo XIV
  4. Den profetiska staden Jerusalem
  5. Upplev Jesu budskap på ett enkelt sätt - Besök min populära TikTok-kanal med över 81 000 följare och 1,9 miljoner gillamarkeringar

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM