Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

De såg, hörde och tog på den uppståndne Jesus

Då kommer det, det var detta jag ville ha fram!

Matt 28:9: "Men när de var på väg för att berätta det för hans [Jesus] lärjungar, se, då mötte Jesus dem och sa: Var hälsade! Då gick de fram och grep om hans fötter och tillbad honom."

Detta bibelord bevisar att det inte var en hallucination de upplevde. Jag har hört att när man hallucinerar är det inte flera sinnen som är aktiva samtidigt. Syn, hörsel och känsel är inte aktiva samtidigt. Men här var det annorlunda. De såg Jesus. Det var synen. De såg honom uppstånden. Han kom och mötte dem.

Vad hände mer? "Då mötte Jesus dem och sa." De hörde Jesus tala och prata. De både såg och hörde.

Vad hände mer? "Då gick de fram och grep om hans fötter." De grep tag om hans fötter. De både såg, hörde och kände. Det var ingen hallucination. Det var verklighet.

Detta är mycket fascinerande. Så om någon säger så här: "Du förstår att de var så fyllda av sorg och då såg de Jesus i någon hallucination på grund av att de sörjde så mycket." Men du vet: de både såg, hörde och rörde honom.

De greppade tag om hans fötter och tillbad honom. Jesus var verkligen uppstånden, och han är verkligen uppstånden från de döda!

Glöm inte bort den här versen, för den är helt fantastisk. Matteus 28 och vers 9. De såg, de hörde, de rörde vid honom. Jesus var verkligen uppstånden från de döda!

2024-04-08 15:23

#Undervisning #Bibeln #Jesus #Uppståndelsen #Påsken #Christer Åberg

Dela:

3 kommentarer

Heléne - 08/04-24 16:44
Verkligen ett bevis för ateistiska bibelforskarna som hävdar motsatsen! Finns det någon vetenskaplig referens på att fler sinnen inte kan vara aktiva vid en hallucination? Ja, då blir det svårt att hävda hallucination och massuggestion som förklaringar på det övernaturliga. Var välsignad i HERREN JESUS NAMN. AMEN AMEN


Lars-goran Marklund - 08/04-24 20:41
Människor tror att typ (James Bond )en sk hjälte ska rädda Världen. Svar:Näää!det är bara film fantasier.
Universums härskare💖Jesus👍 kommer snart med skyarna. Det står i (Bibeln
❤️Guds ord)Människan spår men ❤️Gud rår.
💖Jesus har visat vägen så att alla som Tror blir räddade.
Bra


Susse - 20/04-24 06:06
Tack Jesus


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det måndagen den 7 juli 2025, vecka 28 och klockan är 02:57. Klas har namnsdag.

Dagens ord

Hebreerbrevet 13:5-6 - ...Ty han själv har sagt: Jag skall aldrig lämna dig eller överge dig.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-06 18:59
Gud hjälp mig , har så mycket oro för kommande dagar

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 06/07-25 06:58
💥(Man ska ha lust till det goda)🙏. Ägna inte din energi åt världsliga ting utan lita på *Herren* och du ska få❤️. 💖Jesus Kristus gör liv där inget liv är möjligt för en människa. Av *Tro* får man leva 🙏💥❤️

Skrevs i Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig


Mest lästa artiklar idag

  1. Miljontals kristna ber för Israels frälsning
  2. Guds tröst till Israel: En teologisk reflektion över Jerusalem och församlingen
  3. Profetia om den nya världsordningen
  4. Jesus: Jag Är den Jag Är
  5. Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Senaste bloggar och medier

  • KAN GUD GÖRA UNDER OCKSÅ IDAG?
  • DAGENS ANDAKT, den 7 juli
  • ORDET: KLIPPA ELLER GUNGFLY (1 Pet 2:8)

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM