Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Alla inser inte att det finns tecken som vittnar om Gud. Även ateister borde inse det. Ett sådant tecken är fåglarnas förmåga att hitta exakt rätt utan karta eller kompass.
Det finns fåglar som under deras årliga flygningar kan flyga upp till hela 80 000 kilometer och ändå komma exakt rätt!
Vetenskapsmannen Dr. Werner Gitt har skrivit boken "In the Beginning Was Information". I översättningen kan vi ta del av hans konstaterande:
”Dessa fåglar uppvisar enastående egenskaper: De kan återvända hem över stora avstånd, även om de inte har någon möjlighet att orientera sig när de transporteras. Oavsett var de släpps har de den fantastiska förmågan att erhålla nödvändig data från miljön för att bestämma sin position i förhållande till sitt hem. Även efter att de har orienterat sig på detta okända sätt uppstår det verkliga problemet, nämligen vägnavigering. En enkel riktningskänsla är otillräcklig för detta ändamål.
När de korsar hav måste fåglarna ta hänsyn till den drift som orsakas av de årliga vindarna. För att undvika att slösa energi på omvägar måste sådana faktorer bestämmas och korrigeras kontinuerligt, likt ett cybernetiskt styrsystem.
Skaparen har utrustat fåglarna med en mycket exakt "autopilot" som uppenbarligen kan övervaka miljödata kontinuerligt och jämföra detta med den internt programmerade hemorten och den planerade geografiska destinationen, för att garantera den snabbaste och mest ekonomiska vägen.
Än så länge vet ingen utom Skaparen, som skapade detta mycket viktiga system, var detta ligger, och inte heller vet vi hur den operativa informationen är kodad. Vi använder en speciell term för att täcka vår okunnighet. Vi säger att fåglarna har "instinkt".” Slut citat.
Det vi kallar instinkt är inget som har uppstått av sig självt. Det är ett av alla de vittnesbörd som finns i naturen om en Skapare:
”Det man kan veta om Gud är uppenbart bland dem, eftersom Gud har uppenbarat det för dem. Ända sedan världens skapelse syns och uppfattas hans osynliga egenskaper, hans eviga makt och gudomliga natur, genom de verk han har skapat. Därför är de utan ursäkt.” Rom. 1:19-20.
#Fåglar #Naturen #Flammor #Dr. Werner
Lars-goran Marklund - 20/08-23 03:00
För en människa är det omöjligt, men för ❤️Gud är ingenting omöjligt. Den smala vägen undervisade 💖Jesus om. "(Herrens stora dag är nära"). Härda ut och Tro är det enda en människa kan göra. De som tror förstår allt, de som ej läser bibeln förstår ingenting.
💥👍👍Bra Christer!!!
Svensson - 27/08-23 16:10
Visst finns Gudomliga tecken överallt. Emellertid står det skrivet, saliga är de som inte sett men ÄNDÅ TROR. Ha stark tro bröder och systrar så är Jesu med er till sista dagen.
Idag är det tisdagen den 17 juni 2025, vecka 25 och klockan är 00:11. Torborg och Torvald har namnsdag.
Matteus 6:33 - Sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-16 20:41
Be för mig så jag inte tappar tron att lusten o be o läsa ordet vaknar på nytt
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Storkrig? - Israel anfaller Iran
Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus
Vad säger Bibeln om sig själv?
Vad säger Bibeln om pingstdagen?
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Sigvard Svärd - 16/06-25 19:25
Jesus säger i Matt 12:31-32 att hädelse/synda/tala emot den helige Ande inte kan bli förlåtet. För min del kan jag inte avgöra när något sådant sker. Kan inte heller slå fast vad förhärdelse är. I Hebr kap. 3, nämns att uppror mot Gud kan leda till förhärdelse. Som 17-åring lämnade jag Gud. Efter 5 år bad jag om förlåtelse och fick det.
Skrevs i En gång frälst alltid frälst?