Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Judarna har länge väntat på att kunna bygga upp ett tredje tempel. En grund för detta är att man skall kunna offra en alltigenom röd kviga innan offerritualer i ett sådant kan börja.
Att det är så går tillbaka till detta ord:
”Herren talade till Mose och Aron. Han sade: ”Detta är en lagstadga som Herren har befallt: Säg till Israels barn att de skaffar fram åt dig en röd kviga som är felfri och inte har någon defekt och som inte har burit något ok.” 4 Mos 19:1-2.
Under många år har judarna sökt efter att hitta en sådan kviga, men man har hitintills misslyckats. Vid noggranna undersökningar har man alltid hittat något hår på kvigorna som inte har varit rött.
Nu går nyheten ut att den 15 september så anlände till Israel från USA fem kvigor. Dessa skall vara helt röda, det är därför som de har fraktats den långa vägen till Israel.
Nu återstå nya undersökningar, mycket noggranna sådana, om det kan finnas en av dessa kvigor som helt håller måttet. Nu sprids budskapet om detta som har hänt på olika medier.
Tempelinstitutet i Jerusalem som är engagerad i detta skriver på sin sida om det här: The Temple Institute of Jerusalem - Learn About the Temple Institute
Nu återstår att avvakta hur undersökningar av kvigorna går innan nya steg tas. Håller någon kviga måttet har ett nytt steg tagits emot uppfyllelsen av profetiorna som är kopplade till detta. Det betyder i så fall att vi tar ett mycket stort steg emot att vedermödan bryter ut och att antikrist kan framträda.
Framför allt är det ett tecken på att Jesu återkomst är mycket nära – därför behöver detta budskap gå ut i alla kyrkor!
#Holger Nilsson #Israel #Tidstecken #Flammor #Profetiskt #Sista tiden
Lasse - 20/09-22 14:32
https://www.youtube.com/watch?v=ShSXMjxxXt0 K.G Larsson har även skrivit boken " Den röda kvigan "
Lars-goran Marklund - 22/09-22 17:31
Det är sista tiden som alla människor lever i. Gud bevara de trogna från vedermödan.
Idag är det torsdagen den 3 juli 2025, vecka 27 och klockan är 06:00. Aurora har namnsdag.
Galaterbrevet 5:22-23 - Men Andens frukt är kärlek, glädje, frid, tålamod, vänlighet, godhet, trofasthet, mildhet och självbehärskning.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-02 23:05
Håller på o målar hemma,nu har färgen blivit försenad av olika skäl,har bara semester 2 v till.Bed att herren gör under så färgen kommer nästa vecka så ja hinner målla hemma.
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Lars-goran Marklund - 02/07-25 19:46
Herren tager men 💥han ger också. ❤️Guds vägar är inte en människas väg. 💖Jesus Kristus sa:(Så länge man lever) 💥(får man lida på jorden). Himlen är ❤️Guds rike och man får hoppas att man är värdig någon gång. ******
Skrevs i Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död