Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Frälsningens mirakel

2024-07-01 12:31

Undervisning

Frälst

Johannes 1:12-13 förklarar tydligt att frälsning kommer genom att ta emot Jesus och tro på hans namn, vilket resulterar i att man blir Guds barn och föds på nytt av Gud.

Joh 1:12 Men så många som tog emot honom, åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn. 13 De som blev födda, inte av blod, inte heller av köttets vilja, inte heller av någon mans vilja, utan av Gud.

I Joh 1:12-13 ser vi hur man blir frälst och vad som händer när man blir frälst.

Hur man blir frälst

Vad händer när man blir frälst

Johannes 1:12-13 förklarar tydligt att frälsning kommer genom att ta emot Jesus och tro på hans namn, vilket resulterar i att man blir Guds barn och föds på nytt av Gud.

Undervisning
2024-07-01 12:31

#Undervisning #Frälsning #Frälst #Guds barn

Dela:

1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 01/07-24 16:43
Våga tro på 💖Jesus och bli ❤️Guds barn.
Det man gjorde förut gör man ej nu, då är man frälst. Samtidigt blir man en måltavla för den ondes frestelser det gäller att bekämpa (Begäret) fiende till❤️Gud. Av ett ångerfyllt hjärta föds en Tro på 💖Jesus.
Bra ❤️❤️❤


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det söndagen den 9 februari 2025, vecka 06 och klockan är 13:28. Fanny och Franciska har namnsdag.

Dagens ord

Kom till mig, alla ni som arbetar och bär på tunga bördor, så ska jag ge er vila. (Matteus 11:28)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-02-09 11:06
Be för mina barn att dom blir frälsta,jag vill ha dom i Himlen med mej.Jesus fräls mina barn.Tack Jesus för Bönesvar.Jag Älskar Dej min Jesus,tack att jag fick bli DIN.

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Gråt med dem som gråter - om massmordet i Örebro

Jesus är Gud i Gamla testamentet

Stor sorg många tårar - läsarmejl om skolskjutningen i Örebro

Flera döda efter skolskjutning i Örebro

Koranbrännarens vän Salwan Najem dömd för hets mot folkgrupp

Trumpprofetiorna i nytt ljus: Daniel Kolenda ifrågasätter kritiken mot "falska profeter" efter Trumps valseger 2024

Varför får kristna och buddister kränkas, men inte muslimer? | Veckans nyheter i Världen idag

Koranbrännaren Salwan Momika mördad i livesändning på Tiktok

Domedagsklockan slår fel – jorden kommer inte att gå under

Fem bombdåd senaste dygnet i Sverige


Senaste kommentaren

Andy Svensson - 09/02-25 07:33
Örebro är en stad i sorg . Har fått prata med människor om min tro på Herren Jesus Kristus. Man kan ha frågor och konspirationsteorier . Men ta då och besök de drabbade . En vän jag lärt känna hans syster blev skjuten till döds. En ung man jag träffa han miste släkting och vänner . Tack alla som ber för de sörjande i staden Örebro.

Skrevs i Gråt med dem som gråter - om massmordet i Örebro


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM