Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Israel

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

flaggor-68598fecbe6ef.jpg

Nej, vi ska inte vara rädda när det gäller kriget med Iran. Landet har fullständigt blivit tillplattat av Israel och USA. Jag vet inte om det någonsin tidigare har hänt att dessa två länder har stridit så här enat. Det är historiskt unikt.

"Och ni ska få höra om krig och rykten om krig. Se till att ni inte blir skrämda, för allt detta måste hända, men det är ännu inte slutet." (Matt 24:6)

Vissa är oroliga för att kriget ska sprida sig till andra länder, men det tror jag inte. Faktum är att Iran står ganska ensamt och saknar starka allierade i Mellanöstern. Inte heller Ryssland eller Kina kommer att gå i krig för Irans skull – det vore ett alltför högt pris att betala.

Jag tror inte heller att vi behöver frukta större terrordåd organiserade av Iran i Europa eller USA. Skulle något sådant ske, skulle USA sannolikt svara med full kraft och pulverisera landet. Visst, enskilda galningar kan försöka utföra terrordåd, men det kommer i så fall att ske i begränsad omfattning.

Iran kommer däremot, i sina dödsryckningar, att försöka skrämmas med stora ord och hot, och förmodligen ställa till viss skada under krigets slutskede innan de tvingas dra sig tillbaka för att slicka sina sår.

Genom att USA har bombat Irans kärnvapenanläggningar (lägg märke till ordet – inte bara kärnanläggningar, utan kärnvapenanläggningar) har man sannolikt räddat miljontals liv som annars kunde ha gått förlorade om Iran lyckats utveckla en atombomb.

I Israel råder nu stor glädje över att kärnvapenhotet har undanröjts. Men inte bara där – även i Iran väcks nu hoppet om ett regimskifte efter 46 år av förtryck.

När den shiamuslimska regimen faller kommer det att bli en stor väckelse i Iran. Många människor kommer att ta emot Jesus som sin Frälsare och Herre. Den kristna församlingen kommer att blomstra som aldrig förr, efter åratal av förföljelse och förtryck.

2025-06-23 19:52

#Israel #Krig #Mellanöstern #USA #Atombomb #Iran #Kärnvapen #Ryssland #Kina

Dela:

1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 24/06-25 02:49
(*Tryggare kan ingen vara än ❤️Guds lilla skara) lyder 💥budskapet👍 i en psalm från Himlen. 💖Jesus Kristus sa: att (*Be och du ska få* )Bönens makt är stor. Rädslan tar ❤️Gud bort om man ber om det. (Människan spår men Gud rår)
Bra ***


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Dagens datum

Idag är det måndagen den 25 augusti 2025, vecka 35 och klockan är 15:58. Lovisa och Louise har namnsdag.

Dagens ord

Jag är världens ljus. Den som följer mig ska inte vandra i mörkret utan ha livets ljus. (Johannes 8:12)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-08-25 07:01
Välsigna Therece och hennes familj med frälsning och fri från ångest depression och stress i Jesus namn! Gör så att barnen mår bra och har frid. Tack Herre!

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!

Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard

Djävulen är inte Gud – och inte människan heller

Jag vill komma till himlen - Donald Trump

Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin

Historisk väckelse i Portland: Tusentals frälsta

Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet

Är det dolt för Jesus än idag?

Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 25/08-25 06:01
Den enda som man ska Tro på är 💖Jesus Kristus.💥Bibeln🙏ska styra livet. Välsigna alla 🙏bedjare🙏 Gode ❤️Gud. Av Tro får man leva.

Skrevs i Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard


Mest lästa artiklar idag

  1. Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
  2. Gott nytt 2021
  3. Jag vill komma till himlen - Donald Trump
  4. Utgör vi kristna någon motvikt mot det onda i samhället?
  5. Djävulen är inte Gud – och inte människan heller

Senaste bloggar och medier

  • Pingstpastor Roland Nelsson har avlidit
  • Duvan och korpen i Noas ark – en bild på vedermödans tid
  • Tre frågor till...

→ Läs allt här!


Treenigheten

Jag tror på en Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa för vår skull.

Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt. (Joh 14:26)


TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.