Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Dröm
Jag drömde att jag letade efter mina skor och kunde inte hitta dem. Jag öppnade dörr efter dörr och tittade in i olika skrymslen och utrymmen, men jag kunde inte hitta dem.
Då jag såg en man komma gående i en hall, sa jag till honom: "Jag förstår inte vad jag har gjort av mina skor. Kan du hjälpa mig att hitta dem?"
Jag öppnade ännu en dörr och tittade in, där såg det ut som det fanns ett par skor på golvet, men de var inte mina. Hade någon skämtat med mig och gömt dem?
Då tittade jag ner på mina fötter. Där fanns skorna! Jag hade haft dem på mig hela tiden.
"Typiskt!" tänkte jag tyst för mig själv och drabbades direkt av känslan av hur pinsamt det var att bli avslöjad för min klantighet.
Jag fick ungefär samma reaktion som när man letar efter sin mobil men har den i handen, eller när man letar efter glasögonen fast man redan har dem på sig
"Jag är helt sjuk i huvudet", beklagade jag mig till personen som jag hade bett om hjälp, men han verkade vara måttligt intresserad eftersom han var på väg därifrån.
Ef 6:15: "och ha som skor på fötterna den beredskap som fridens evangelium ger."
Min dröm säger mig att vi behöver inte leta efter det som vi redan har. Det är bara att sätta igång och använda det. Jag är redan redo att gå ut och predika fridens evangelium. Det är bara att agera på det och gå.
Skor Borttappat Dröm Vittnesbörd
Lars-goran Marklund - 11/03-24 19:45
Det man har, ska man vara tacksam för.
Det är gåvor från ❤️Gud. De ljusa ögonblicken kan man minnas,kasta bort sorgerna för de skadar själen. Försök vara positiv så långt det går. (Bra saker) gör att människan växer. (Gnäll) då försvinner livsenergin. Ingen orkar med en gnällis.
Bra ❤️❤️❤
Lars-goran Marklund - 12/03-24 00:20
Jag har allt jag behöver 💥👍,det jag inte har behöver jag ej jaga efter.
Huvudsaken är att livet är "Tron" på
💖Jesus Kristus. ❤️Gud välsigna alla som vill. Ge Herren äran,närma dig den Allsmäktige då blir du 💥👍frälst.
Bra ❤️❤️❤️
Mikael - 18/03-24 17:19
När jag gick i mellanstadiet blev jag mobbad.Bland annat tog någon min ena sko flera gånger och gömde den så jag fick gå omkring i korridorerna efter skoldagens slut och leta efter den.En gång hittade jag inte den och fick gå hem med en sko.Det var en mardröm,och den var sann.
Svensson - 18/03-24 17:41
Ett TECKEN på att jesus är närvarande.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 3 september 2025, vecka 36 och klockan är 03:47. Alfhild och Alva har namnsdag.
Ty jag är viss om att varken död eller liv, varken änglar eller furstar, varken något som nu är eller något som ska komma, varken makter, höjd eller djup eller något annat skapat ska kunna skilja oss från Guds kärlek i Kristus Jesus, vår Herre. (Romarbrevet 8:38-39)
2025-09-02 20:57
Snälla ni bönehjälpare här på sidan - be för min pappa som ska på provtagning imorgon. Be att det inte är något allvarligt. Jag är mycket orolig, miste min mamma för några år sedan. I Jesu namn vi ber
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda
Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Det finns bara en Gud, men tre personer: Fadern, Sonen och Anden och Jesus är Sonen, fullt ut Gud och fullt ut människa.
Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)
Kristen tro är inte en blind tro – den är förankrad i verkligheten.
- Francis Schaeffer (1912–1984)
1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Vad innebär döden och hur uppfattar människorna den?
3. Hamas gömmer sig bland civila israeler
4. Minkar och katter smittade av Corona
5. Frihet och försoning: Att befrias från våra egna fängelser genom tro på Jesus Kristus
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM