Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Film
En ny film vid namn "Jesus Revolution" har fångat uppmärksamhet för sitt starka kristna budskap efter premiären i USA i februari. Filmen har inte bara berört människor på ett personligt plan utan också varit ekonomiskt framgångsrik med över 50 miljoner dollar i intäkter, vilket innebär att den har setts av fler biobesökare än flera Oscarsnominerade filmer tillsammans.
Filmen bygger på en verklig händelse som pastorn Greg Laurie bevittnade och handlar om hur mötet mellan hippiepredikanten Lonnie Frisbee och församlingspastorn Chuck Smith banade väg för en ungdomsväckelse som döpte över 20 000 unga människor på bara några år.
Samarbetet mellan de två kristna ledarna beskrivs som den tändande gnistan för Jesusrörelsen, Calvary Chapel och Vineyard.
Jonathan Roumie, känd för sin roll som Jesus i serien The Chosen och som spelar Lonnie Frisbee i Jesus Revolution, delar i en filmklipp om den andliga stämning som rådde under filminspelningen.
Roumie berättar att statister som var med i dopscenerna faktiskt valde att döpas på riktigt, och en kvinna som skulle döpas i filmen viskade plötsligt att hon ville döpas på riktigt.
– Jag frågade henne om hon erkänner Jesus som sin Herre och frälsare och hon svarade ”Ja, absolut”. Och så frågade jag henne om hon omvänder sig från sina synder och hon svarade ”varenda en av dem”.
– Och sedan sa jag ”Jag döper dig i Faderns, Sonens och den helige Andens namn och jag sänkte ner henne i vattnet och när hon kom upp rann tårarna från hennes ansikte och hon bara studsade ut med sådan glädje. Och man kan faktiskt se hennes ansikte i det ögonblicket i filmen, berättar han.
Filmen "Jesus Revolution" hade premiär i USA i slutet av februari och har väckt uppmärksamhet genom sitt starka kristna budskap.
Många människor har blivit berörda av filmen i USA och det har rapporterats om lovsångs- och bönestunder efter visningarna.
Det kommer även rapporter om att vissa till och med har gett sina liv till Jesus och blivit frälsta efter att ha sett filmen.
Filmen har också varit ekonomiskt framgångsrik och dragit in över 50 miljoner dollar i USA.
Detta innebär att den har setts av fler biobesökare i USA än de Oscarsnominerade filmerna The Fablemans, The Banshees of Inisherin, Tár, Women Talking och Triangle of Sadness tillsammans.
Det är glädjande nyheter att filmen "Jesus Revolution" kommer att visas via SF Anytime, efter att ha berört många i USA med sitt starka kristna budskap.
Filmen är baserad på en verklig händelse som pastorn Greg Laurie bevittnade och är inspirerad av hans bok som han skrev tillsammans med Ellen Vaughn.
Historien handlar om hur hippiepredikanten Lonnie Frisbee mötte församlingspastorn Chuck Smith på 1970-talet, vilket ledde till en ungdomsväckelse där över 20 000 unga människor döptes inom bara ett par år.
Samarbetet mellan dessa två kristna ledare beskrivs som den tändande gnistan för Jesusrörelsen, församlingen Calvary Chapel och Vineyard.
Jesus revolution år en dramafilm som är 120 minuter lång och släpptes 2023 har Kimberly Williams-Paisley, Joel Courtney och Jonathan Roumie i huvudrollerna. Jonathan Roumie spelar även Jesus i den uppmärksammade tv-serien "The Chosen".
Fil TV The Chosen Jesus Revolution Jesus Jesusrörelsen Hippie Lonnie Frisbee Chuck Smith Ellen Vaughn Calvary Chapel Vineyard Kimberly Williams-Paisley Joel Courtney Jonathan Roumie
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 3 september 2025, vecka 36 och klockan är 12:55. Alfhild och Alva har namnsdag.
Ty jag är viss om att varken död eller liv, varken änglar eller furstar, varken något som nu är eller något som ska komma, varken makter, höjd eller djup eller något annat skapat ska kunna skilja oss från Guds kärlek i Kristus Jesus, vår Herre. (Romarbrevet 8:38-39)
2025-09-02 20:57
Snälla ni bönehjälpare här på sidan - be för min pappa som ska på provtagning imorgon. Be att det inte är något allvarligt. Jag är mycket orolig, miste min mamma för några år sedan. I Jesu namn vi ber
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda
Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Gud är en, tre personer: Fadern, Sonen och Anden Jesus är Sonen, sann Gud och sann människa.
Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)
När vi läser Skriften och inte förstår, måste vi be till Gud att öppna våra ögon.
- Origenes (ca 185–254)
1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Vad innebär döden och hur uppfattar människorna den?
3. Minkar och katter smittade av Corona
4. Frihet och försoning: Att befrias från våra egna fängelser genom tro på Jesus Kristus
5. Hamas gömmer sig bland civila israeler
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM