Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Film
"Jesus Revolution" är en uppmärksammad film som handlar om Jesusväckelsen bland hippies på 1970-talet. Filmen kommer att visas i alla städer i Sverige där Filmstaden har biografer. Biljetterna släpps den 1 september på www.filmstaden.se och premiären äger rum den 14 september.
Filmen skildrar den sanna historien om ett nationellt andligt uppvaknande i början av 1970-talet och dess ursprung inom en gemenskap av tonårshippies i södra Kalifornien, som fick spridning över hela världen.
Handlingen följer den unge Greg Laurie (Joel Courtney), som letar efter det rätta och sanna på fel platser tills han möter Lonnie Frisbee (Jonathan Roumie), en karismatisk hippie-gatupredikant. Tillsammans med pastor Chuck Smith (Kelsey Grammer) öppnar de kyrkdörrarna för en oväntad väckelse av radikal nyfunnen kärlek som TIME Magazine kallade en "JESUS REVOLUTION."
Time 1971.
Filmen är ett 120 minuter långt drama från 2023 baserat på historiska händelser. Åldersgränsen är 11 år, och huvudrollerna spelas av Kimberly Williams-Paisley, Joel Courtney och Jonathan Roumie.
Den fungerar också som ett bra evangelisationsverktyg. Efter visningar av filmen i USA har tusentals människor låtit sig döpas på stränderna där filmen utspelar sig.
Trailer till filmen "Jesus Revolution".
"Jesus Revolution" kommer att visas av Filmstaden på alla orter i Sverige där bolaget finns och på utvalda biografer i Stockholm, Göteborg, Uppsala och Malmö.
Visningarna genomförs som evenemang, där filmen visas för en publik. Om intresset är stort och många biljetter säljs på en biograf kan det bli fler visningar där, annars inte enligt Maria Viklund, projektledare på den svenska distributören Barfota Productions. Om det går bra kan det också inspirera Filmstaden att ta in fler kristna filmer.
Efter biopremiären kommer "Jesus Revolution" även att finnas tillgänglig på streamingtjänsten Netflix senare under hösten.
#Film #Filmstaden #Bio #Maria Viklund #Jesus Revolution
Lars-goran Marklund - 16/08-23 05:32
Vindarna kan vända för vem som helst. Den rätta vägen är 💖Jesus💥. Hans undervisningen förändrar människan. Läs bibeln (Guds ord)!
Bra tips 👍❤️Christer
Samuel - 16/08-23 10:13
Jesus söker och talar till oss oberoende av tiden. Han talade i kroppslig form av kött för 2k år sedan, idag möter vi honom lika levande som då. Ja även i begynnelsen fanns Han. Läs Johannes skrift.
Jesus vi alla tackar dig
Adam - 17/08-23 07:32
Den ska vi se
Ibrahim M - 17/08-23 14:51
Denna ska jag och mina bröder se. Det ska bli kul att se hur kristendomen såg ut under en annan kultur på 60talet.
Det viktigaste är att all kultur bygger på en kristen tro. Se hur det går för Sverige i de aspekter där det skett en avkristnade utveckling. Vi måste ha Jesus tillbaka i skolorna och på arbetena.
Idag är det måndagen den 16 juni 2025, vecka 25 och klockan är 14:51. Axel och Axelina har namnsdag.
Hebreerbrevet 11:1 - Tro är full visshet om det som man hoppas, en övertygelse om det man inte ser.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-16 07:35
Be att jag får ett jobb och gärna omgående.
Jag behöver försörja mig.
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Storkrig? - Israel anfaller Iran
Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus
Vad säger Bibeln om sig själv?
Vad säger Bibeln om pingstdagen?
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Richard M - 15/06-25 20:45
Ja kom herre kom!
Skrevs i Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång