Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Julkalender
"I din bok var alla mina dagar redan skrivna."
Ps 139:13-16 För du har skapat mina njurar, du sammanvävde mig i min mors livmoder. 14 Jag prisar dig för att jag är så vördnadsfullt och underbart skapad. Underbara är dina verk, och min själ vet det så väl. 15 Benen i min kropp var inte dolda för dig när jag formades i det fördolda, och vävdes samman i jordens djup. 16 Dina ögon såg mig som ett tidigt foster då jag fortfarande var outvecklad, och i din bok var alla mina dagar redan skrivna, formade innan någon av dem hade kommit.
När jag läser detta tänker jag på Jesu människoblivande. Han är inte skapad, utan fanns i himlen hos Fadern från all evighet.
Gud sänder honom till världen, där han stiger ner från himlen och formas till människa i jungfru Marias livmoder. Han föds som ett litet barn av kvinna, lindas och läggs i en krubba. Det står på ett annat ställe: "En kropp har du danat åt mig." Ytterligare på ett annat ställe: "Blev lik oss människor."
I det sammanhanget står det att han sedan blev lik oss människor och var lydig intill döden på korset. Jesus var tvungen att bli människa för att kunna dö på korset, och det var syftet med hans mänsklighet. Någon har sagt att människor föds och dör, men Jesus föddes för att dö.
Vi läser också i texten: "I din bok var alla mina dagar redan skrivna." Det stämmer in på Jesus till punkt och pricka. Gamla testamentets skrifter är profetiska förutsägelser om Jesus, där det förutsägs att han skulle bli född som människa och dö på korset. När Jesus kom, uppfyllde han allt som var skrivet om honom i boken.
Julkalender - 2023-12-08 11:23
Jul Profetia Lucköppning Jesus Jesus är Gud Människan Julkalender
Lars-goran Marklund - 07/12-24 11:40
Gud ser sina barn. Lite mer kärlek i den här världen skulle det vara bättre än det är nu. När Jesus Kristus kommer blir det fred. Man ska vaka eftersom tidens tecken visar att det är nära.
Bra Christer
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det lördagen den 18 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 13:12. Lukas har namnsdag.
Joh. 19:10 Då sa Pilatus till honom: Talar du inte med mig? Vet du inte, att jag har makt att korsfästa dig och makt att frige dig?
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
En Gud, tre personer och Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)
Revival kommer när Gud hittar en man som inte kan leva utan det.
- Leonard Ravenhill (19071994)
1. Rysk TV: Det tredje världskriget utlöstes då det ryska krigsskeppet sjönk
2. 20 miljoner såg – hundra miljoner kan ha berörts av Charlie Kirks minnesstund
3. Över 30 000 döda i jordbävningen i Turkiet och Syrien - och det var inte HAARP
4. Vår slutdestination: vårt himmelska hem
5. Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM