Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Julkalender
Jesu födelse.
Och när Jesus föddes så uppfylldes profetian till punkt och pricka. Det är fascinerande att bibelns profetior om Messias i Gamla testamentet är så exakta och nya testamentet uppfyller Jesus dessa profetior i detalj.
1 Mos 49:10 Spiran ska inte vika från Juda eller en Laggivare från hans fötter, till dess Shilo kommer och honom ska folken lyda.
I Gamla Testamentet står det att Messias kommer från Juda. Innan år 6 e Kr styrdes Juda av judiska kungar, men då ändrades det när romarna tog över. År 7 e Kr förlorade judarna rätten att döma till döden. Då tog alltså spiran ifrån Juda.
Det berättas att en judisk ledare trodde felaktigt att Messias inte hade kommit när Juda förlorade sin självständighet. Han ska ha sagt:
”Ve oss, spiran är tagen från Juda, och Messias har inte kommit!”
Men faktum är att Jesus föddes tolv år innan detta och blev vuxen samtidigt som Juda förlorade sin självständighet. Med andra ord profeterar Bibeln exakt vilken tid Messias skulle födas.
Och när Jesus föddes så uppfylldes profetian till punkt och pricka. Det är fascinerande att bibelns profetior om Messias i Gamla testamentet är så exakta och är nya testamentet uppfyller Jesus dessa profetior i detalj.
Att något sådant ska vara slumpen är omöjligt.
Julkalender - 2023-12-08 16:18
Jul Lucköppning Julkalender Jesu födelse Profetia Gamla testamentet
Lars-goran Marklund - 07/12-24 11:50
Människan måste läsa Bibeln för att få tro.
Närma dig Gud och frukta Herrens bud,då kommer Jesus Kristus att förvandla ögonen och hjärtat
Läs bibeln och bli vis.
Bra
Anders - 07/12-24 14:00
Tack Christer Åberg för en intressant julkalender.
Detta visar också på Herrens trofasthet i ordet. Det han lagt ner i människors hjärtan om vad Han kommer att göra, precis så blir det . I rätt tid dessutom
Sigvard Svärd - 07/12-24 18:57
Ja, låt oss inte gå på liberalteologernas misstro mot och bortförklaringar av somligt i Bibeln; vare sig det gäller bibeldelar eller händelser. Christer, däremot, är en profet i Kristus anda.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det tisdagen den 21 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 06:37. Ursula och Yrsa har namnsdag.
Joh. 19:18 Där korsfäste de honom, och tillsammans med honom två andra, en på var sida och Jesus i mitten.
2025-10-20 21:29
Ung ensamstående mamma ber om hjälp. Destruktiv ex partner ett problem för både mamma och barn.
Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig
(Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus .
Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön.
Amen!
Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
När vi ser på Jesus ser vi Gud, och han är alltid ett med Fadern och Anden.
Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)
Tro är handen som griper tag i Kristus.
- Andrew Fuller (17541815)
1. Varför döms Paolo Roberto så hårt?
2. Vad ska jag göra för att bli frälst?
3. Kvinna uppstod från de döda
4. Vad sa egentligen den kvinnliga studentprästen?
5. Ny CD! En vän så god - Julpris 150 kr
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM