Julkalender
Jesu födelse.
Och när Jesus föddes så uppfylldes profetian till punkt och pricka. Det är fascinerande att bibelns profetior om Messias i Gamla testamentet är så exakta och nya testamentet uppfyller Jesus dessa profetior i detalj.
1 Mos 49:10 Spiran ska inte vika från Juda eller en Laggivare från hans fötter, till dess Shilo kommer och honom ska folken lyda.
I Gamla Testamentet står det att Messias kommer från Juda. Innan år 6 e Kr styrdes Juda av judiska kungar, men då ändrades det när romarna tog över. År 7 e Kr förlorade judarna rätten att döma till döden. Då tog alltså spiran ifrån Juda.
Det berättas att en judisk ledare trodde felaktigt att Messias inte hade kommit när Juda förlorade sin självständighet. Han ska ha sagt:
”Ve oss, spiran är tagen från Juda, och Messias har inte kommit!”
Men faktum är att Jesus föddes tolv år innan detta och blev vuxen samtidigt som Juda förlorade sin självständighet. Med andra ord profeterar Bibeln exakt vilken tid Messias skulle födas.
Och när Jesus föddes så uppfylldes profetian till punkt och pricka. Det är fascinerande att bibelns profetior om Messias i Gamla testamentet är så exakta och är nya testamentet uppfyller Jesus dessa profetior i detalj.
Att något sådant ska vara slumpen är omöjligt.
#Jul #Lucköppning #Julkalender #Jesu födelse #Profetia #Gamla testamentet
Lars-goran Marklund - 07/12-24 11:50
Människan måste läsa Bibeln för att få tro.
Närma dig ❤️Gud och frukta Herrens bud,då kommer 💖Jesus Kristus att förvandla 💥ögonen och 💥hjärtat👍👍👍
Läs bibeln och bli vis.
Bra ❤️
Anders - 07/12-24 14:00
Tack Christer Åberg för en intressant julkalender. 🙏
Detta visar också på Herrens trofasthet i ordet. Det han lagt ner i människors hjärtan om vad Han kommer att göra, precis så blir det . I rätt tid dessutom 🙏
Sigvard Svärd - 07/12-24 18:57
Ja, låt oss inte gå på liberalteologernas misstro mot och bortförklaringar av somligt i Bibeln; vare sig det gäller bibeldelar eller händelser. Christer, däremot, är en profet i Kristus anda.
Idag är det torsdagen den 1 maj 2025, vecka 18 och klockan är 02:27. Valborg har namnsdag.
Mark. 15:24 När de hade korsfäst honom, delade de hans kläder mellan sig och kastade lott om dem för att se vad var och en skulle få.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Flera länder mörklagda - Profetiskt?
Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare
Säger Jesus att han är Guds son?
Måste jag sluta röka om jag blir kristen?
Uppståndelsen – förutsagd långt innan graven var tom
Varför uppstod Jesus just på tredje dagen?
Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda
Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?
Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater
Lars-goran Marklund - 29/04-25 00:32
Den som söker ❤️Gud ska finna Han. Måste man förstå allting? Det 💖Jesus Kristus kräver är att man ska öppna ögonen och hjärtat för 💥👍Herren.. Med tålamod ska människan vänta på 💖Jesus ankomst. Med Tro blir fåren räddade av (Han som är) Ha lust till det goda. Det ❤️Gud bestämt bl
Skrevs i Flera länder mörklagda - Profetiskt?