Påsken
Det finns många bevis för att Jesus uppstod från de döda.
Lyssna på det spännande samtalet med Stefan Gustavsson där han lyfter fram dessa bevis från Bibeln att Jesus uppstod från de döda.
Videon är cirka 30 minuter lång och är från Himlen TV7.
Stefan Gustavsson är teolog och författare och direktor för Apologia. Han intervjuas av Leif Nummela som är teolog och journalist med ett särskilt hjärta för apologetik - uppgiften att övertygande försvara och förklara den kristna tron.
#TV #Himlen TV7 #Leif Nummela #Apologia #Uppståndelsen #Stefan Gustavsson #Bibeln #Bevis #Bibelbevis
Lars-goran Marklund - 30/03-24 16:06
Behöves det något bevis?
Gudabarnet💥💖Jesus har redan undervisat om himlen. Människor behöver bara Tro och be då blir man välsignad.
Närma dig "Herren" då närmarsig ❤️Gud dig. Varför göra nånting enkelt (Svårt)
Bra❤️❤️❤️
Idag är det fredagen den 13 juni 2025, vecka 24 och klockan är 00:48. Aina och Aino har namnsdag.
Matteus 5:16 - Låt ert ljus lysa för människorna, så att de ser era goda gärningar och prisar er Fader i himlen.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-12 17:19
Önskar få förbön för en mkt psykisk sjuk ung man. Han klarar inte av att jobba! Har inga mål längre i livet.
Bara Herren kan förvandla och hela honom.
Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus
Vad säger Bibeln om sig själv?
Vad säger Bibeln om pingstdagen?
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Tre vittnen som bekräftar vem Jesus är
Sven - 11/06-25 12:12
Bibeln är levande och verksam. När den läses, vägleder den oss och talar till oss genom den Helige Ande. Visst är det människor som har skrivit bladen, men varje bok, varje sida, varje rad, varje ord och varje bokstav har fullt ut varit vägledd och styrd av den Levande Guden.
Tack för Artikeln!
Skrevs i Vad säger Bibeln om sig själv?