Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Nyheter

Nästan varje hem i Gaza har tunnelschakt

Det finns knappast ett hus som israeliska trupper går till som inte har vare sig en ingång till en tunnel, ett schakt eller vapen i lager, eller sprängämnen, eller där de tillverkar vapen, eller det är ett gömställe för terroristaktivitet, eller något av ovanstående tillsammans. Och detta är genomgående över hela Gazaremsan.

På samma sätt är det i skolor, på sjukhus, i moskéer och på andra känsliga humanitära platser. Ingenting i Gaza är fristående från Hamas. Nästan varje byggnad i Gaza är ansluten till eller används på ett eller annat sätt av Hamas för dess militära aktiviteter.

Be för Israel, Gaza och för alla människor som bor i dessa områden. De behöver Jesus - endast han kan frälsa och rädda!

Källa: Almost every Gaza home has tunnel shafts, IDF commander says - The Jerusalem Post


Nyheter - 2024-02-07 08:24

Israel Gaza Hamas Krig Mellanöstern Terrorism


4 kommentarer

Elisabet - 07/02-24 09:59
Om de de slutade med allt detta att vilja att judar försvann från jordens yta ( detta handlar inte om mark utan något långt mycket större) så skulle inga barn behöva svälta , utstå krig o kunna få en bra uppväxt men Hamas använder ju mänskliga sköldar t.o..m barn.


Lars-goran Marklund - 08/02-24 00:24
Begäret efter rikedom, lyx osv gör människan ond. Man kan gå över lik för att bli rik. Sök ( Guds rike först) - var Jesus Kristus undervisningen. Jordens inbyggdare är giriga. Avstå från synd är Bibelns budskap. Ett jordeliv ska bestå av Tro på Jesus.
Bra ❤ᥧ


Israelvänlig - 08/02-24 22:40
Koranen är från Satan! När ni möter dem som är otrogna, så halshugg dem, tills ni anställt ett blodbad bland dem! Slå dem då i bojor." (Sura 47:4). Det står till och med (i en vers) att blodshämnden innebär liv för de som följer den. Fortsätt be för Israel och det judiska folket! 🇮🇱❤ Be för fortsatt väckelse


Israelvänlig - 09/02-24 23:08
Allt kom inte med i mitt senaste inlägg! Det skall vara: Be för fortsatt väckelse i Gaza! och fortsätt be för gisslan! 🇮🇱❤

Guds frid!


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 2 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 22:35. Ludvig och Love har namnsdag.

Dagens ord

Matt. 28:5 Men ängeln tog till orda och sa till kvinnorna: Frukta inte. För jag vet att ni söker Jesus, som blev korsfäst.


Senaste bönämnet

2025-10-02 19:13
Bed om frälsning och radikal omvändelse för Sami i missbruk,& att ta emot hjälp som kan få via sjukvård och kristna ställen.& Blir sig själv igen på rätt sätt.

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns? För mig behöver ingenting bevosas. Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.

Skrevs i Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud


Senaste bloggar och medier

  • Shocking Saturn Discovery: Could This Be Proof of Alien Life?
  • Is Truth Dead? How AI Deception and Prophecy Collide
  • How to Break Strongholds: 8 Steps to Free Yourself from the Enemy

Treenigheten

En Gud i tre personer – Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa och visar oss vägen till Fadern.

Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)


Citatet

När människor säger att religion och politik inte hör ihop, tänker jag alltid: Vilken bibel läser de egentligen?
- Desmond Tutu (1931–2021)


Mest lästa artiklar idag

1. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
2. Du kan tala om Jesus
3. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
4. Flygplan och bilar i Bibeln
5. 20 miljoner såg – hundra miljoner kan ha berörts av Charlie Kirks minnesstund

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.