Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Nyheter
Det finns knappast ett hus som israeliska trupper går till som inte har vare sig en ingång till en tunnel, ett schakt eller vapen i lager, eller sprängämnen, eller där de tillverkar vapen, eller det är ett gömställe för terroristaktivitet, eller något av ovanstående tillsammans. Och detta är genomgående över hela Gazaremsan.
På samma sätt är det i skolor, på sjukhus, i moskéer och på andra känsliga humanitära platser. Ingenting i Gaza är fristående från Hamas. Nästan varje byggnad i Gaza är ansluten till eller används på ett eller annat sätt av Hamas för dess militära aktiviteter.
Be för Israel, Gaza och för alla människor som bor i dessa områden. De behöver Jesus - endast han kan frälsa och rädda!
Källa: Almost every Gaza home has tunnel shafts, IDF commander says - The Jerusalem Post
Nyheter - 2024-02-07 08:24
Israel Gaza Hamas Krig Mellanöstern Terrorism
Elisabet - 07/02-24 09:59
Om de de slutade med allt detta att vilja att judar försvann från jordens yta ( detta handlar inte om mark utan något långt mycket större) så skulle inga barn behöva svälta , utstå krig o kunna få en bra uppväxt men Hamas använder ju mänskliga sköldar t.o..m barn.
Lars-goran Marklund - 08/02-24 00:24
Begäret efter rikedom, lyx osv gör människan ond. Man kan gå över lik för att bli rik. Sök ( Guds rike först) - var Jesus Kristus undervisningen. Jordens inbyggdare är giriga. Avstå från synd är Bibelns budskap. Ett jordeliv ska bestå av Tro på Jesus.
Bra ❤ᥧ
Israelvänlig - 08/02-24 22:40
Koranen är från Satan! När ni möter dem som är otrogna, så halshugg dem, tills ni anställt ett blodbad bland dem! Slå dem då i bojor." (Sura 47:4). Det står till och med (i en vers) att blodshämnden innebär liv för de som följer den. Fortsätt be för Israel och det judiska folket! 🇮🇱❤ Be för fortsatt väckelse
Israelvänlig - 09/02-24 23:08
Allt kom inte med i mitt senaste inlägg! Det skall vara: Be för fortsatt väckelse i Gaza! och fortsätt be för gisslan! 🇮🇱❤
Guds frid!
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 9 oktober 2025, vecka 41 och klockan är 22:50. Ingrid och Inger har namnsdag.
Mark. 15:27 Och tillsammans med honom korsfäste de två rövare, den ene på hans högra sida och den andre på hans vänstra.
2025-10-09 21:26
Kan ni be för min syster hittar hennes livspartner samt min bror också båda är desperata.
Daniel Carleson - 07/10-25 15:49
Överheten bär inte svärdet förgäves. Rom 13:4. Att överheten inte bär svärdet förgäves innebär i det här fallet att Israels regering har ett ansvar och skyldighet att straffa dem som utförde 7 oktober massakern. Självfallet finns det förlåtelse för terrorister men då måste de lägga ned vapnen, frige gisslan och leva i fred.
Skrevs i Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
En Gud, tre personer – och Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)
Bön är inte att övertala Gud, utan att ge honom tillfälle att handla.
- George Müller (1805–1898)
1. Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
2. Djävulen är en loser
3. Skyll inte på världen om den inte vill predika om Jesus
4. Flygplan och bilar i Bibeln
5. Det är endast Jesus Kristus som kan frälsa
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM