Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
World Watch List 2025
World Watch List 2025, som publicerades den 15 januari 2025, är en årlig ranking av de 50 länder där kristna utsätts för den mest extrema förföljelsen. Listan produceras av Open Doors och ger viktiga insikter om det globala tillståndet för religionsfrihet för kristna.
Mer än 380 miljoner kristna världen över står inför hög nivå av förföljelse och diskriminering på grund av sin tro, vilket är en ökning med 15 miljoner jämfört med föregående år. Detta innebär att en av sju kristna globalt upplever betydande förföljelse.
Nordkorea fortsätter att vara det farligaste landet för kristna. Trots extrema förhållanden rapporteras det att antalet kristna i Nordkorea ökar, vilket visar på den nordkoreanska kyrkans motståndskraft och uthållighet i mötet med svår förföljelse.
World Watch Unit, som sammanställer listan, skiljer på två typer av förföljelse: förtryck (den press som kristna utsätts för inom olika livsområden) och våld. Rapporteringsperioden för WWL 2025 skedde under den 1 oktober 2023 till den 30 september 2024
kristendom förföljelse religionsfrihet World Watch List 2025 Open Doors Nordkorea religionsförtryck mänskliga rättigheter trosförföljelse global kristendom
Lars-goran Marklund - 20/01-25 06:52
💖Jesus sa :Tyd tidens tecken!Herren kommer snart med skyarna för att döma levande och döda. På 💥Herrens stora dag vil jag vara med. Jag hoppas att jag inte blir dömd till avgrunden.
❤️Gud välsigna alla 👍bedjare 💥
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det tisdagen den 16 september 2025, vecka 38 och klockan är 18:13. Dag och Daga har namnsdag.
Gal. 6:14 Men för min del vill jag aldrig någonsin berömma mig av något annat än av vår Herre Jesu Kristi kors, genom vilket världen är korsfäst för mig och jag för världen.
2025-09-16 14:46
Inte blev det ngt jobb/sysselsättning för mig när jag var på arbetsförmedlingen.
Ska jag behöva bo på gatan, eller?
Lars-goran Marklund - 15/09-25 23:40
Allting måste börja om (*Tron) ska spridas:)!.💖(*Jesus Kristus*) avslöjade för sina lärjungar (*Vem Han var*) för att det kristna budskapet skulle spridas. Det nya förbundet med ❤️Gud.
Av Tro på 💖Jesus får man leva. För
❤️ Herren🙏 är inget 💥omöjligt💥.
Skrevs i Apostlarna som ögonvittnen
Det finns bara en Gud, men tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen, fullt ut Gud och fullt ut människa.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)
Jesus Kristus inte bara förklarar sanningen – han är sanningen.
- Ravi Zacharias (1946–2020)
1. Jesus gör goda saker, inga onda
2. Apostlarna som ögonvittnen
3. Vikten av att läsa Bibeln
4. Jesus är Guds Son
5. Jesus gör gott
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM