Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Här ska vi publicera en mycket intressant profetia från cirka 1800-talet. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.
I Bibeln finns profetior om framtiden. Men även kristna med profetisk gåva har profeterat om kommande händelser.
Det är inte bara Bibelns profetior som visar att vi lever i den tid då vi kan förvänta oss Jesus återkomst. Det finns också profetior som har framförts av människor som har varit fyllda av Guds Ande.
Här ska vi publicera en mycket intressant profetia från 1800-talet. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.
Vi återger profetian som Emanuel Minos beskriver i sin bok "Tag plats! Dörrarna stängs". Boken kan beställas från Sjöbergs förlag. Så här återger Minos händelsen som inträffade för ungefär 200 år sedan:
På ett möte i Sogn reste sig en kvinna och framförde ett profetiskt budskap. Med tanke på den tid då detta skedde var det verkligen anmärkningsvärda saker hon sa:
"Under de sista dagarna kommer det fattiga Norge att bli ett av världens rikaste länder. Förhållandena kommer att förändras och människorna kommer att vara annorlunda. Det kommer att ske märkliga saker med kommunikation och vägar. Norrmän kommer att kunna resa över fjällen, under vattnet, på stora broar över fjordarna och genom luften.
Människorna kommer vid den tiden att vara självupptagna och egoistiska. De kommer också att leva i synder som normalt inte vågar nämnas. Då närmar sig ändens tid och Herren Jesus Kristus kommer snart tillbaka."
Vi kan nu konstatera att denna profetia har uppfyllts till fullo. Den utgör ytterligare en påminnelse om att vi lever mycket nära tiden för Jesu återkomst, eftersom profetian har blivit uppfylld och var ett tecken på detta.
Vid den tidpunkt då denna profetia framfördes var Norge verkligen ett fattigt land. Det var svårt att föreställa sig hur Norge skulle kunna bli ett av världens rikaste länder, men det har nu skett tack vare oljefyndigheterna i landet.
När det gäller kommunikation var det inte möjligt att resa genom luften (flyg) eller under vattnet (vägtunnlar under vatten) vid den tiden.
Gud har sagt:
"Jag förkunnar från början vad som ska komma och långt i förväg det som inte har hänt." (Jes. 46:10).
#Profetia #Norge #Holger Nilsson #Emanuel Minos
Andreas - 01/07-23 09:20
Amen! Jesus kommer inom kort. Profetian väcker ett stort hopp och längtan efter Jesus, men också ett varningstecken att inte falla av och bli självupptagen och egoistisk. Den onde är rädd och jobbar övertid för att fälla oss Kristna. Han vill släcka vår tro och lita bort oss från Gud. Håll er vakna nu för det är nära!!
Svensson - 04/07-23 19:21
Låt det ske!
Conny W. - 05/07-23 22:12
Ja, det är ganska nära nu, det är min egen uppfattning.
Lars-goran Marklund - 06/07-23 04:31
Att det är sista tiden är jag helt övertygad om. " Tidens tecken ska man tyda" det sa : Herren 💖Jesus. Herren kommer med skyarna för att skapa sitt Fridsrike.
Det står i (Bibeln den Heliga skriften.)
(Människan spår men ❤️Gud rår)
Karl Albin - 14/07-23 12:32
Amen!
Idag är det måndagen den 25 augusti 2025, vecka 35 och klockan är 20:31. Lovisa och Louise har namnsdag.
Jag är världens ljus. Den som följer mig ska inte vandra i mörkret utan ha livets ljus. (Johannes 8:12)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-08-25 13:04
Ber att denna hösten ska bli den bästa hittills för min dotter.
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna
Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin
Historisk väckelse i Portland: Tusentals frälsta
Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet
Är det dolt för Jesus än idag?
Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige
Lars-goran Marklund - 25/08-25 06:01
Den enda som man ska Tro på är 💖Jesus Kristus.💥Bibeln🙏ska styra livet. Välsigna alla 🙏bedjare🙏 Gode ❤️Gud. Av Tro får man leva.
Skrevs i Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Gud är en i väsen och tre i personer: Fadern, Sonen och Anden – Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)