Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Så mördade Hamas oskyldiga judar

Apg29
2023-10-24 15:18

Israel

Hamas mord på oskyldiga.

Hamas mord på oskyldiga. Bild: Expressen.

Expressens Arne Lapidus skriver en mycket skakande artikel om hur Hamas mördade oskyldiga judar när de gick till attack mot Israel 7 oktober 2023. 

Attacken var den blodigaste i Israels historia. Enligt den israeliska armén dödades minst 1 400 israeler och minst 75 utländska medborgare, även EU-medborgare, i Hamas terroristattack mot Israel. Av dessa var de flesta civila, inklusive barn och spädbarn. Minst 3 400 personer skadades. 

Massakern filmades av terroristerna själva

Israel har visat massakerfilmer för internationella medier. Filmerna var från terroristernas kroppskameror och mobiler som de själva hade filmat. Media fick bland annat se:

"Jag har dödat tio judar - Pappa var stolt över mig"

Media fick dessutom höra det fruktansvärda samtalet när en terrorist ringer hem till sins föräldrar och skryter över hur många han dödat. Han berättar till sin pappa att han ringer i en telefon han tagit från en judisk kvinna som han just mördat och fortsätter med: 

"Pappa, jag har dödat tio judar med mina bara händer. Deras blod är på mina händer. Pappa var stolt över mig, ropar han och upprepar flera gånger att han dödat tio."

Sedan ber han att få tala med sin mamma: "Mamma, din son är en hjälte. Jag har dödat tio. Gå in på Whatsapp och titta på bilderna!" Mamman svarar: "Må Gud (Allah) beskydda dig!"

Be för Israel

Be för Israel. Det är till detta land och staden Jerusalem som Jesus Kristus ska komma tillbaka till. Bildandet av staten Israel år 1948 är ett mycket tydligt tecken på att Jesus snart kommer tillbaka.

Det är lätt att förlita sig på Israels överlägsna militärmakt, men det är endast Jesus som kan rädda och frälsa människor.

Be för palestinierna

Vi bör också be för palestinierna – även för terroristerna. Be att deras hjärtan öppnas av Herren Jesus Kristus så att de kan ta emot honom och bli frälsta!

Låt oss därför be att judar och palestinier vänder sig till Jesus, tar emot honom och blir frälsta. Detta gäller naturligtvis alla människor.

För när människor tar emot Jesus och blir frälsta minskar våldet i världen!

Be också för alla människor som har mist sina nära och kära och som har drabbats av detta skoningslösa våld och brott!

Apg29
Israel
2023-10-24 15:18

#Israel #Massaker #Terrorism #Terrordåd #Muslimer #Islam #Hamas #Gaza #Krig

Dela:

8 kommentarer

Lars-goran Marklund - 24/10-23 19:38
Det som händer nu står i Uppenbarelse-boken. Studera Bibeln och förstå ,att det är sista tiden. Det ❤️Gud har bestämt blir det. 💖💥Jesus kommer snart med skyarna och dömer rätt. Jag hoppas att jag är får.
Bra Christer 💥👍❤️


Christer Åberg - 29/10-23 01:11
SvD:s liverapport om kriget mellan Israel och Hamas
https://www.svd.se/a/dwel81/senaste-nytt-om-israel-palestina-konflikten


Christer Åberg - 29/10-23 01:14
På en pressträff säger Netanyahu att kriget kommer att bli ”långt och svårt”.


Christer Åberg - 29/10-23 01:17
Israel kallar hem sina diplomater från Turkiet pga att Turkiets president Erdogan bland annat kallat Israel för en ”ockupant” och vägrat benämna Hamas som en terrororganisation.


Christer Åberg - 30/10-23 11:13
IDF står för Israel Defense Forces, vilket på svenska översätts till Israels försvarsmakt. Det är Israels samlade militära styrka och ansvarar för landets försvar.


Christer Åberg - 30/10-23 11:16
Israel går ”gradvis framåt enligt plan” i markoperationen i Gazaremsan, enligt uppgift från IDF. Tidigare i dag kom uppgifter om att stridsvagnar sköt mot fordon i Gaza. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/GM9xpJ/israel-gaza-liverapportering-om-kriget-mellan-hamas-och-israel


Christer Åberg - 31/10-23 14:46
Israeliska markstyrkor har gått in i Gaza, enligt Israels militär.

Styrkorna ska ha attackerat beväpnade män från Hamas i tunnlarna under Gaza.

https://www.expressen.se/nyheter/israel-attackerar-hamas-i-tunnlarna-i-gaza/


Christer Åberg - 31/10-23 14:47
Hamas har hittills släppt fyra civila från de 240 gisslan som enligt Israel tillfångatogs i attackerna den 7 oktober, där omkring 1 400 människor dödades, enligt Reuters. Flera av gisslan tros hållas i tunnlarna.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 1 maj 2025, vecka 18 och klockan är 11:05. Valborg har namnsdag.

Dagens ord

Mark. 15:24 När de hade korsfäst honom, delade de hans kläder mellan sig och kastade lott om dem för att se vad var och en skulle få.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-05-01 10:49
Be för mina älskade syskon med familjer att de blir frälsta och börjar bry sig om varandra, avundsjuka försvinner . Förbannelse bryts i Jesu namn .

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Flera länder mörklagda - Profetiskt?

Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare

Säger Jesus att han är Guds son?

Måste jag sluta röka om jag blir kristen?

Uppståndelsen – förutsagd långt innan graven var tom

Varför uppstod Jesus just på tredje dagen?

Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda

Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?

Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater

Hur blir man frälst – och vad händer då?


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 29/04-25 00:32
Den som söker ❤️Gud ska finna Han. Måste man förstå allting? Det 💖Jesus Kristus kräver är att man ska öppna ögonen och hjärtat för 💥👍Herren.. Med tålamod ska människan vänta på 💖Jesus ankomst. Med Tro blir fåren räddade av (Han som är) Ha lust till det goda. Det ❤️Gud bestämt bl

Skrevs i Flera länder mörklagda - Profetiskt?


Mest lästa artiklar idag

  1. Lev och tjäna Gud i Andens nya liv
  2. Den verkliga betydelsen med liknelsen om de tio jungfrurna
  3. Flera länder mörklagda - Profetiskt?
  4. Trons Kraft i Prövningens Stund: Christer Åberg på Sverigekanalen TV
  5. Vi är mycket nära en av historiens största händelser - Uppryckandet av Guds församling!

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM