Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Tillåtet att hata ryssar på Facebook

Facebook ändrar nu i sina riktlinjer för att göra det möjligt att hetsa mot ryssar på den sociala plattformen.

Facebook-ägaren Meta meddelar att man tillfälligt ändrat sin policyn mot "hatretorik", som tillåter Facebook- och Instagram-användare i vissa länder att uppmana till våld mot ryska soldater "och ryssar" mot bakgrund av invasionen av Ukraina.

Nej, Facebook, vi ska inte hata ryssar. Jesus älskar alla människor. Och han vill att alla människor skall bli frälsta och komma till insikt om sanningen. 

Även ryssen behöver bli frälst. Även Putin och ledningen i Kreml behöver bli frälsta. 

Vi ska presentera frälsningens och kärlekens budskap för människor – inte hatets och våldets budskap.

Det är märkligt hur det kan svänga. Innan om man sa någonting som möjligen kunde uppfattas som någon form av hatretorik mot någon form av grupp eller människa blev man direkt uthängd men nu plötsligt är det fritt fram att hata. Märkligt.

Fortsätt att be för situationen i Ukraina. Be för människorna. Be för president zelensky och ledningen. Be att människor vänder sig till Jesus, tar emot honom och bli frälsta. Även för Putin och Rysslands ledning. Be för soldaterna i Ukraina, att de vänder sig till Jesus, tar emot honom och blir frälsta. Gud älskar alla människor. Han älskar ryssar som ukrainare.

– Fader, jag ber att människor ska ta emot Jesus Kristus, bli frälsta och räddade att komma till insikt om sanningen. Tack att lögnen inte skall segra utan sanningen. Jesus är sanningen,  han är vägen sanningen och livet och ingen kommer till Fadern utom genom honom. I Jesu namn amen.

2022-03-11 15:59

#Facebook #Ukraina #hatretorik #bön

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det måndagen den 14 juli 2025, vecka 29 och klockan är 21:22. Folke har namnsdag.

Dagens ord

Genom hans sår är vi helade. (Jesaja 53:5)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-14 12:33
Bed att min abstinens efter zolpedem försvinner

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus förklarar treenigheten

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 14/07-25 04:50
Alla goda ting är tre ,när man inser det Öppnar 💖Jesus Kristus ögonen och hjärtat för ❤️Gud. Det enda som behövs är ett (Ångerfyllt hjärta)från synd, då sker mirakel i livet.🙏 Bönen till ❤️Gud är vettigt läs 💥Bibeln och bli vis👍

Skrevs i Jesus förklarar treenigheten


Mest lästa artiklar idag

  1. Korset är det största beviset på att Jesus är Gud
  2. En bokstavlig tolkning av islam är ett hot mot det svenska samhället
  3. Jesus bekänner: Jag är Guds Son
  4. Aftonbladet, homosexualiteten och människans värde
  5. Frälsningens mirakel

Senaste bloggar och medier

  • Premiär för Trosgnistans konferens i Sörmland: ”Kan bli ett nedslag utav himmelen”
  • Brist på vatten i stora delar av landet – så kan du spara
  • Mirakelkonferensen inledd i Arken – vill utrusta för Jesu återkomst

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM