Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Bild: Expressen.
Ny fas i kriget! Det sker en tydlig utveckling av kriget. Den pekar bara åt ett håll – fel håll – storkrig kan vara nästa fas.
Så här skriver Expressen:
”Kriget har nu nått sin tredje fas, hävdar Kristian Gerner, författare och professor i historia vid Lunds universitet. – Den tredje fasen är att kriget förs även i Ryssland.”
Kriget började med att Ryssland attackerade Ukraina på sitt territorium. Nu är det Ukraina som attackerar på ryskt territorium.
Det kommer då att framställas i rysk media att Ukraina för krig inne i Ryssland. Folket vill då att detta ska stoppas och bemötas.
Ingen kan blunda – eller borde inte göra det – vi står inför allvarliga tider. När de avancerade flygplanen F 16 nu ska levereras från tre länder till Ukrainas hjälp, är det tänkbart att Ryssland kommer att agera innan detta sker.
Det finns också en annan motivering, och det är att när höstregnen faller blir det svårt att ta sig fram i terrängen.
Det är här kärnvapnen kommer in i bilden och som Ryssland vill använda för att hejda Ukrainas offensiv, se skärmdumpningen från Expressen längst ner.
Allt sammantaget kan göra att vi kommer att få se förfärliga saker hända – och det kanske redan i september. Sker inte det finns det anledning att tacka Gud för ytterligare en månad av fred.
Det krig som lurar bakom hörnet kommer också att påverka Sverige. Först då kommer många kristna att vakna upp – ord kan inte längre väcka en sovande skara.
Bild: Expressen.
#Flammor #Tredje världskriget #Ukrainakriget #Ryssland #Holger Nilsson
Lars-goran Marklund - 06/09-23 16:13
I bibeln står det att det är ändens tid.
Läs ❤️Guds ord och bli vis. Människan kan inte göra någonting åt klimatet.
💖Jesus kommer snart med skyarna för att samla sina får. Hoppas jag är värdefull för Herren.
Bra 👍Crister 👍💥
Svensson - 06/09-23 17:59
Jesus, i dessa tider är du enda räddning. Dock när jag tänker efter har du alltid varit enda räddningen oberoende tiden! Snälla ni läs bibeln, äta Hans ord
Idag är det tisdagen den 17 juni 2025, vecka 25 och klockan är 00:18. Torborg och Torvald har namnsdag.
Matteus 6:33 - Sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-16 20:41
Be för mig så jag inte tappar tron att lusten o be o läsa ordet vaknar på nytt
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Storkrig? - Israel anfaller Iran
Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus
Vad säger Bibeln om sig själv?
Vad säger Bibeln om pingstdagen?
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Sigvard Svärd - 16/06-25 19:25
Jesus säger i Matt 12:31-32 att hädelse/synda/tala emot den helige Ande inte kan bli förlåtet. För min del kan jag inte avgöra när något sådant sker. Kan inte heller slå fast vad förhärdelse är. I Hebr kap. 3, nämns att uppror mot Gud kan leda till förhärdelse. Som 17-åring lämnade jag Gud. Efter 5 år bad jag om förlåtelse och fick det.
Skrevs i En gång frälst alltid frälst?