Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Månen
I slutet av 2024 kommer USA att skicka upp raketen Artemis II för att runda månen och sedan återvända till jorden för att landa i Stilla havet. Det blir första gången på över 50 år som människor rundar månen, och resan beräknas ta tio dagar.
Resan är en viktig milstolpe för Artemisprogrammets slutmål, att sätta människor på månen innan decenniets slut.
Men man har ju redan satt människor på månen tidigare! De första två personerna som gick på månen var Neil Armstrong och Edwin "Buzz" Aldrin under Apollo 11-uppdraget i juli 1969.
Det genomfördes sex bemannade månlandningar av USA mellan 1969 och 1972. Totalt har 24 personer varit på månen. Sedan dess har ingen människa satt sin fot på månen.
Men nu planerar man alltså att återvända till månen. Flera planer och projekt är på gång, inklusive NASA:s Artemisprogram och andra initiativ från privata rymdföretag.
Man kan undra varför det är så svårt att sätta människor på månen nu när man senast gjorde det för över 50 år sedan.
Nu planerar jag inte att resa till månen, inte heller till Mars, men jag ska fara ända in i himmelen!
Vi ska fara bortom månen vi ska fara bortom mars. Vi ska fara bortom Vintergatans stjärnevärld med hast. Vi ska fara hem till Jesus han som är vår bäste vän. Vi ska fara ända in i himmelen.
Carl Öst
Hur vet man att man kommer till himlen? Man måste ha tagit emot Jesus som Herren och tro att Gud har uppväckt honom från de döda! Om du ännu inte har gjort det, så gör det!
#Månen #Månfärd #Artemis II #Neil Armstrong #Edwin Buzz Aldrin
Andy Svensson - 04/04-23 04:43
Artemis var jaktens gudinna. Hon var även modern till allt levande, människor och djur. Hon avbildades som en höggravid kvinna men hon var inte bara moder, hon var också hämndlysten och blodtörstig. I den grekiska mytologin är Artemis Apollons tvillingsyster. Intressant val av namn 🤔. Men vad vill det här säga oss tro?
Sofia - 16/04-23 20:38
”Man kan undra varför det är så svårt att sätta människor på månen nu när man senast gjorde det för över 50 år sedan.”
Svaret är enkelt: ingen människa har nånsin varit på månen!!
Det kan man enkelt förstå genom att granska månlandaren de påstås ha använt -en ”makapär” byggd av folie, tejp och gardinstänger.(Googla ”månlandaren”)
Anders - 16/04-23 21:39
@Sofia. Alldeles riktigt. Det är mer lögner inblandade i detta än månlandningen och Bibeln har sanningen kring hur skapelsen faktiskt fungerar och är beskaffad.
Om vi kristna kunde förstå att fiendens absolut effektivaste redskap är TV, "Utbildning" och "Vetenskap" så skulle vi stå upp för sanningen precis som vi är kallade att göra.
Idag är det tisdagen den 1 juli 2025, vecka 27 och klockan är 00:44. Aron och Mirjam har namnsdag.
1 Johannesbrevet 4:19 - Vi älskar därför att han först älskade oss.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-30 19:42
Be att vi får en sommar där vi kan njuta av sommaren
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Lars-goran Marklund - 30/06-25 08:39
❤️Gud välsigna alla som förföröljs för sin 🙏Tro 🙏. Att (tycka synd om sig själv ) är av ondo. Be till 💖❤️Jesus Kristus och ❤️Gud då hittar den 💥Allsmäktige 💥Herren 👍💥en utväg för dig. (*Bönens makt är stor*). (🙏Människan Spår men
Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna