Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bild: Open Doors.
Varannan timme mördas en kristen i Nigeria för sin tro på Jesus. Det är nästan 13 kristna om dagen och 372 kristna i månaden. Var är upprördheten? Var är alla hashtags i stöd för kristna nigerianer? Betyder inte dessa svarta kristnas liv något?
Enligt en rapport från augusti 2021 har över 60 000 kristna antingen mördats under räder eller kidnappats, för att aldrig hittas igen.
Under denna tid tände muslimer eld på ungefär 20 000 kyrkor och kristna skolor och förstörde dem medan de ropade "Allahu Akbar" ("Allah är större").
Den 5 juni 2022 stormade islamistiska terrorister St. Francis Catholic Church i staten Ondo, Nigeria.
De slaktade över 50 kristna som fredligt trodde på Bibelns Gud och hans son Jesus Kristus.
Under åren har muslimer i Nigeria stormat, skjutit mot eller satt brand på otaliga kyrkor i Nigeria.
Nedan följer bara tre exempel:
Var är upprördheten? Var är all hashtags i stöd för kristna nigerianer? Betyder inte dessa svarta kristnas liv något?
Sajten Open Doors skriver om Nigeria som ligger nummer sju på topplistan av länder där kristna förföljs mest:
Förföljelsen mot kristna i Nigeria är mycket våldsam. Kristna fortsätter att attackeras urskillningslöst och brutalt i landets norra delar, vilket gör att Nigeria har fått en ännu högre placering i årets World Watch List. Våldet har fortsatt i oförminskad takt.
Den ende som kan frälsa och rädda är Jesus Kristus. Ta emot honom – tro på honom – då blir du frälst och räddad.
Jesus Kristus älskar dig oerhört mycket och han vill inte att du ska gå förlorad.
Källa: The Black Lives that Don't Matter: 50 Christians Murdered in Their Church :: Gatestone Institute
- 2022-06-29 15:27
Förföljelse Islam Migeria Muslimer Folkmord Open Doors
BO SVENSSON BROMÖLLA - 07/7-22 20:40
JAG JESUS VÄGEN LIVET SANNINGEN.
DET ÄR ENDAST HERREN SOM KANN RÄDDA.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 18 september 2025, vecka 38 och klockan är 07:41. Orvar har namnsdag.
Kol. 1:20 och genom honom försona allt med sig själv, sedan han har skapat frid genom blodet på hans kors - genom honom, vare sig det som är på jorden eller det som är i himlarna.
2025-09-17 22:53
Där två eller fler är samlade i ditt namn är Du Jesus! Vi ber att Oskar Åke och Lukas med flera blir botade från adhd autism och andra problem. Kom med helande och liv. Täck alla med ditt blod. Tack!
Apg29 - 17/09-25 14:16
Mordet på Charlie Kirk utlöser en våg av människor som återvänder till kyrkan
https://mycharisma.com/most-recent/charlie-kirk-murder-sparks-wave-of-people-returning-to-church/
Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.
Och Ordet blev kött och bodde bland oss. (Joh 1:14)
Herre, ge mig själar, annars dör jag.
- George Whitefield (1714–1770)
1. Detta betyder flaggornas kors
2. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
3. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
4. Nej, uppryckandet sker inte i september
5. Målle Lindberg fyller 90 år
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM