Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bild: Open Doors.
Varannan timme mördas en kristen i Nigeria för sin tro på Jesus. Det är nästan 13 kristna om dagen och 372 kristna i månaden. Var är upprördheten? Var är alla hashtags i stöd för kristna nigerianer? Betyder inte dessa svarta kristnas liv något?
Enligt en rapport från augusti 2021 har över 60 000 kristna antingen mördats under räder eller kidnappats, för att aldrig hittas igen.
Under denna tid tände muslimer eld på ungefär 20 000 kyrkor och kristna skolor och förstörde dem medan de ropade "Allahu Akbar" ("Allah är större").
Den 5 juni 2022 stormade islamistiska terrorister St. Francis Catholic Church i staten Ondo, Nigeria.
De slaktade över 50 kristna som fredligt trodde på Bibelns Gud och hans son Jesus Kristus.
Under åren har muslimer i Nigeria stormat, skjutit mot eller satt brand på otaliga kyrkor i Nigeria.
Nedan följer bara tre exempel:
Var är upprördheten? Var är all hashtags i stöd för kristna nigerianer? Betyder inte dessa svarta kristnas liv något?
Sajten Open Doors skriver om Nigeria som ligger nummer sju på topplistan av länder där kristna förföljs mest:
Förföljelsen mot kristna i Nigeria är mycket våldsam. Kristna fortsätter att attackeras urskillningslöst och brutalt i landets norra delar, vilket gör att Nigeria har fått en ännu högre placering i årets World Watch List. Våldet har fortsatt i oförminskad takt.
Den ende som kan frälsa och rädda är Jesus Kristus. Ta emot honom – tro på honom – då blir du frälst och räddad.
Jesus Kristus älskar dig oerhört mycket och han vill inte att du ska gå förlorad.
Källa: The Black Lives that Don't Matter: 50 Christians Murdered in Their Church :: Gatestone Institute
Förföljelse Islam Migeria Muslimer Folkmord Open Doors
BO SVENSSON BROMÖLLA - 07/7-22 20:40
JAG JESUS VÄGEN LIVET SANNINGEN.
DET ÄR ENDAST HERREN SOM KANN RÄDDA.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 3 september 2025, vecka 36 och klockan är 22:25. Alfhild och Alva har namnsdag.
Ty jag är viss om att varken död eller liv, varken änglar eller furstar, varken något som nu är eller något som ska komma, varken makter, höjd eller djup eller något annat skapat ska kunna skilja oss från Guds kärlek i Kristus Jesus, vår Herre. (Romarbrevet 8:38-39)
2025-09-03 19:48
Bed för mej!ja råkade glömma att dra åt en skruv på en bil,det gick bra men känns jobbigt att vara på arbetet för det,har jpbbat ganska länge o inte gjort något fel tidigare.Bed för det.
Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
Jesus vandrade omkring och gjorde gott
Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!
Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard
Djävulen är inte Gud – och inte människan heller
Jag vill komma till himlen - Donald Trump
Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda
Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan
Jag tror på en Gud i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa för vår skull.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)
Han är ingen dåre som ger det han inte kan behålla för att vinna det han inte kan förlora.
- Jim Elliot (1927–1956)
1. Bibeln uppmanar oss att testa ankan
2. Vad innebär döden och hur uppfattar människorna den?
3. Minkar och katter smittade av Corona
4. Hamas gömmer sig bland civila israeler
5. Den helige Ande är smörjelsen
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM