Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Den här berömda berättelsen berättades av Jesus i Lukasevangeliet kapitel 16.
Det var en rik man som klädde sig i purpur och fint linne och levde var dag i glädje och lyx. Och det var också en fattig man vid namn Lasarus, som full av sår låg vid hans port, och önskade att få stilla sin hunger med de smulor som föll från den rike mannens bord. Dessutom kom hundarna och slickade hans sår.
Så hände det att den fattige dog och blev förd av änglarna till Abrahams famn. Och den rike dog också och begravdes. Och i dödsriket, där han låg och plågades, lyfte han blicken och fick se Abraham långt borta och Lasarus vid hans sida.
Då ropade han och sa: Fader Abraham, förbarma dig över mig, och sänd Lasarus så att han kan doppa det yttersta av sitt finger i vatten och svalka min tunga, för jag plågas svårt i dessa lågor.
Då sa Abraham: Son, kom ihåg att du fick ut ditt goda medan du levde, och på samma sätt fick Lasarus det onda. Men nu har han tröst och du pinas. Och förutom allt detta finns det en stor djup klyfta mellan oss och er, för att de som vill komma härifrån till er inte ska kunna det, och för att inte heller någon därifrån ska kunna komma över till oss.
Då sa han: Då ber jag dig Fader, att du skickar honom till min fars hus, för jag har fem bröder, så att han kan varna dem, att inte de också kommer till detta plågornas ställe. Abraham sa till honom: De har Mose och profeterna. Dem ska de lyssna till.
Och han sa: Nej, Fader Abraham, men om någon kommer till dem från de döda, ska de omvända sig.
Då sa han till honom: Om de inte lyssnar på Mose och profeterna, så kommer de inte heller att bli övertygade även om någon uppstår från de döda.
#Helvetet #Dödsriket #Paradiset #Himlen #Abrahams sköte #Döden #Livet #Video #TV
Lars-goran Marklund - 14/02-25 05:36
Det man gör på jorden ger eko i evigheten. Den här världen är ej bra men
lyckan är Tron på 💖Jesus. Hjärtat testar ❤️Gud. Välj rätt och man blir upphöjd av 👍Herren💥. Staden ovan molnen är väntar för dem som Tror på 💖Jesus Kristus 💥.
Bra 💥👍🙂
Andy Svensson - 15/02-25 07:16
Bibeln är tydlig
Men de himlar och den jord som nu finns har genom samma ord sparats åt eld och bevaras fram till den dag då de gudlösa människorna ska dömas och gå under.” (2 Pet 3:7)
Idag är det måndagen den 30 juni 2025, vecka 27 och klockan är 23:49. Elof och Leif har namnsdag.
Johannes 10:10 - Jag har kommit för att de skall ha liv och överflöd.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-30 19:42
Be att vi får en sommar där vi kan njuta av sommaren
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Jag är tvagen i Frälsarens blod
Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Lars-goran Marklund - 30/06-25 08:39
❤️Gud välsigna alla som förföröljs för sin 🙏Tro 🙏. Att (tycka synd om sig själv ) är av ondo. Be till 💖❤️Jesus Kristus och ❤️Gud då hittar den 💥Allsmäktige 💥Herren 👍💥en utväg för dig. (*Bönens makt är stor*). (🙏Människan Spår men
Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna