Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning
"Hur Gud smorde Jesus från Nasaret med den helige ande och kraft. Han som vandrade omkring, gjorde gott och botade alla som var under djävulens våld, för Gud var med honom."
(Apostlagärningarna 10:38)
Jag såg saker i bibelordet som jag aldrig hade sett tidigare. Därför är det väldigt viktigt att du läser Bibeln, att du läser Guds ord och tror på Guds ord. Du kan inte "läsa ut" Bibeln. Jag har läst den i 41 år, men det dyker hela tiden upp något nytt. Jag kan inte säga att jag kan eller förstår allt. Jag lär mig ständigt.
Bibeln är levande. Ove Lindeskär skrev en gång att "det hoppar ut ur Bibeln och blir levande." Guds ord är fantastiskt. Det är Guds eviga ord och det är sant. Det har inte förändrats eller skrivits om.
Om du ännu inte har börjat läsa i Bibeln, läs den från pärm till pärm, som en vanlig bok. Du börjar inte mitt i en bok, du börjar på första sidan. Visst kommer det att vara en del obegripliga saker i Gamla testamentet, men bit ihop och tugga dig igenom det tills du kommer till Nya testamentet. Då kommer du att förstå. Gamla testamentet handlar också om Jesus, och Nya testamentet uppenbarar bibelord från Gamla testamentet som talar om Jesus. Du kommer att få en uppenbarelse, du kommer att förstå.
Undervisning - 2025-09-13 00:00
Bibeln Bibelläsning Ordet Uppenbarelse Gamla testamentet Nya testamentet
Lars-goran Marklund - 15/09-25 17:23
Man kan börja med Ordspråks boken där är Guds ord till sina skapade verk människan. Lyd dem ,ta till dig dem och energin ägnas åt det (*Eviga livet) som Jesus Kristus undervisade om. Ha lust till det goda
Välsigna alla bedjare
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det måndagen den 20 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 08:07. Sibylla har namnsdag.
Joh. 19:16 Då utlämnade han honom därför åt dem till att korsfästas. Och de tog Jesus och förde bort honom.
Lars-goran Marklund - 19/10-25 07:10
Det blir inte fred på jorden. När Jesus Kristus kommer med skyarna blir fred.
Det är min Tro.
Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?
Jesus är Guds Son, både Gud och människa, i Treenigheten.
Därför måste han i allt bli lik sina bröder, för att bli en barmhärtig och trofast överstepräst inför Gud. (Heb 2:17)
Studera så att du kan predika, predika så att du kan leva, lev så att du kan dö, och dö så att du kan leva för evigt.
- Richard Baxter (16151691)
1. Kristna förföljs i Turkiet
2. Jesus sätter dig fri från hatet
3. Morsan har stuckit
4. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
5. Min första CD: En vän så god
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM