Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Besök gärna min TikTok-kanal. Kanalen har över 60 000 följare och cirka 1,3 miljoner gillamarkeringar.
Kanalens syfte är att på ett enkelt sätt berätta om Jesus i korta videor och att man blir frälst då man tar emot honom. Och många har har blivit frälsta.
Jag har också livesändningar på TikTok och fler följare ansluter sig hela tiden. Ofta vill de som besöker livesändningarna att jag ska be för dem. Inte sällan vill de bli frälsta.
Och inte så sällan meddelar folk att de har kommit till tro på Jesus på grund av att jag har berättat om honom på min TikTok-kanal.
#TikTok #Christer Åberg #Video #Evangelisation
Idag är det fredagen den 11 juli 2025, vecka 28 och klockan är 16:14. Eleonora och Ellinor har namnsdag.
Han gav en befallning och botade dem och räddade dem från graven. (Psalm 107:20)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-11 13:13
Sanningens ande hjälp! En dotter 69 år förtalar sin snälla pappa 97 år. Tack för sanningen.
Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig
Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse
Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Sven - 10/07-25 10:10
Den bästa predikan är den av Ordet, Jesus självt.
Skrevs i Jesus förklarar treenigheten