Är du frälst? | Bönesidan | Butik | Media | TikTok | Om | Kontakt | Sök
Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
DU BEHÖVER JESUS

Donald Trump åtalas för över 30 punkter - riskerar fängelse i över ett år

Christer Åberg
2023-04-01 11:55

Nyheter

/bild/trump-atalas-1680339739.jpg

Bild: Svt.se. 

USA:s tidigare president, Donald Trump, åtalas. Åtalspunkterna är enligt CNN är över 30 stycken. Minst en av dem kan leda till fängelse i över ett år.

På tisdag kommer Trump att ställas inför domstolen i New York, men han kommer inte att föras dit i handbojor, vilket han hade önskat.

Mug shot

Trump måste närvara i domstolen i New York på tisdag och kommer då bland annat att bli fotograferad för ett så kallat mug shot.

Ett "mug shot" är en fotografi som tas på en persons ansikte när de har blivit gripna av polisen. De tas vanligtvis från framsidan och sidan av personens ansikte.

Profetia

Det finns en profetia om att Donald Trump ska sitta i två mandatperioder som president. Hur det går med det får vi se i presidentvalet 2024.

Men vi ska inte förtrösta på politiker och människor, utan på Jesus Kristus. Det blir bäst så. Människor kan göra oss besvikna, men Jesus gör aldrig någon besviken.

Christer Åberg

#Donald Trump #USA #Mug shot #Åtal #President

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2023-09-28 23:13
Be för min rygg som gör så ont i kväll. Be också för vårt land. Be att våldet slutar, så människor slipper dö i dessa dåd. Be för polis, militär och vår regering. Herre kom med Din frid i allt kaos.

6 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Skeptiskt motstånd mot påstådda rymdlivsupptäckter

Guds kraft till frälsning

Bakgrunden till Palestinakonflikten

Svenska Kärnbibeln: En komplett översättning med mångsidiga funktioner

11 september: Från skotska slag till terrordåd och rymdfärjeuppskjutningar

Jesus kom för att frälsa oss

Det normala kristna livet: Tro, gemenskap och förföljelse

Åkalla Herrens namn

Ukrainakriget hotar sprida sig till Ryssland

Upplopp efter koranbränning


Senaste kommentaren

Svensson - 27/09-23 18:30
Som Christer sjunger på TikTok: ”du behöver Jesus” detta är något alla behöver, inklusive vetenskapsmän

Skrevs i Skeptiskt motstånd mot påstådda rymdlivsupptäckter


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM