Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Dagens andakt

Frälsningen och dopet

/bild/dop-1691536594.jpg

Den som tror och blir döpt ska bli frälst, men den som inte tror ska bli fördömd. (Mark. 16:16)

När jag gick i bibelskola uppstod en diskussion i klassen angående detta bibelord. Kunde man bli frälst om man inte var döpt? Om man läser snabbt och slarvigt detta bibelord verkar det antyda detta.

Men bibelläraren i klassen var klok och visade tydligt hur det faktiskt stod. Han påpekade att Jesus sa att den som inte tror ska bli fördömd, det står inte att den som inte är döpt ska bli fördömd. Med andra ord blir man frälst genom tron på Jesus, inte genom dopet. Den här förklaringen blev en aha-upplevelse för mig, och jag tror att det var likadant för många i klassen.

Dock, när man väl tror på Jesus, låter man sig döpas. Man döps inte för att tro, utan för att man redan tror. Inte heller blir man döpt för att bli frälst, utan man döps därför att man redan är frälst genom tron på Jesus.

Detta är viktigt att ha klart för sig. Om dopet skulle frälsa, behöver man inte Jesus som Frälsare. Nej, det finns ingenting annat än Jesus Kristus som frälser och räddar.

Inte heller finns det någon annan som frälser. Det är enbart Jesus Kristus som frälser. Tro på honom så att du blir frälst och låt sedan dig döpas.

Bön: Tack Jesus för att det är du som frälser oss. När man tror på dig och blir frälst, är det naturligt att låta sig döpas. Amen.

2023-08-09 01:19

#Dagens andakt #Född på nytt #Frälsning #Frälst #Ta emot Jesus #Bön

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 09/08-23 02:28
💖Tron på 💖Jesus💥 är i hjärtat och ögonen blir öppnade för 👍 Herren.
Man blir frälst genom Tro ej genom dop.
Människan blir förvandlad av❤️Gud.
💖Jesus väg är inte en människas väg.
Gör de rätta valen och 💖Jesus💥 hjälper dig. Bönens makt är stor 👍💥&


mark-erik tureson - 19/08-23 08:59
Ja vad härligt med människor som vill följa Jesus och gör det ändå för att uppfylla all rättfärdihet. Gör vad? Jo, saken. läs matt 3:15


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 15 juli 2025, vecka 29 och klockan är 01:59. Ragnhild och Ragnvald har namnsdag.

Dagens ord

Jag ska ge dig hälsa igen och läka dina sår, säger Herren. (Jeremia 30:17)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-14 12:33
Bed att min abstinens efter zolpedem försvinner

5 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus förklarar treenigheten

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 14/07-25 04:50
Alla goda ting är tre ,när man inser det Öppnar 💖Jesus Kristus ögonen och hjärtat för ❤️Gud. Det enda som behövs är ett (Ångerfyllt hjärta)från synd, då sker mirakel i livet.🙏 Bönen till ❤️Gud är vettigt läs 💥Bibeln och bli vis👍

Skrevs i Jesus förklarar treenigheten


Mest lästa artiklar idag

  1. Jesus lever - sång av Paul Nilsson
  2. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
  3. Var på väg till kyrkan - blev tagen av narkotikapolisen
  4. Kung Nebukadnessar vittnar om Guds Son i Daniels bok
  5. Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Senaste bloggar och medier

  • GUD VILL DET (1 Pet 2:14)
  • DAGENS ANDAKT, den 15 juli
  • KÖPT OCH BETALT – 1 Kor 7

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM