Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Sista tiden
Enligt muslimsk eskatologi ska en Mahdi träda fram i den sista tiden, införa islamisk lag globalt, sluta ett sjuårigt förbund med Israel, styra från Jerusalem och förfölja judar – något som påminner om Bibelns beskrivning av Antikrist.
Nu har en man vid namn Abdullah Hashem trätt fram och påstår sig vara Mahdi. Han har egyptisk-amerikansk bakgrund, säger sig vara utvald av Gud och förespråkar en ny religiös ordning där islam och kristendom förenas. Han menar att han ersätter Jesus.
I videon här ovan säger han bland annat:
"Jag är Abdullah, efterträdare till Imam Mahisam, efterträdare till Tröstaren Ahmed, efterträdare till Simon Petrus, efterträdare till Muhammed, efterträdare till Jesus Kristus."
Jag tror inte att han är den verklige Mahdi eller Antikrist, men han är en bild av den antikristliga ande Bibeln varnar för – en falsk messiasgestalt som uppstår i den yttersta tiden för att bedra många.
Matt 24:4-5: Då svarade Jesus och sa till dem: Se upp så att ingen bedrar er. För många ska komma i mitt namn och säga: Jag är Kristus, och de ska bedra många.
Vi väntar inte på Antikrist, utan på Jesus Kristus, som när som helst kan komma tillbaka. Tro på Herren Jesus Kristus, så blir du inte lurad av sådana här falska figurer som ska uppstå i den sista tiden.
Sista tiden - 2025-05-06 16:11
Tidstecken Sista tiden Mahdi Antikrist Abdullah Hashem Villolära Islam
Madeleine Huhtalo - 06/05-25 18:12
Tack för att du lade in det.
Madeleine Huhtalo - 06/05-25 20:54
Han vill förena alla under sig med sin egen religion då han skrivit sin egen ""heliga"" bok. Och människor är så lätt lurade så han har anhängare i 40 länder bla annat sverige. Hans ""heliga"" bok är nu översatt till över 10 språk än så länge, han har fått över miljoner efterföljare.
Lars-goran Marklund - 07/05-25 13:17
Den som man ska be till är Gud. Jesus Kristus vandrade på jorden, Herrens undervisningen ska man göra om man vill bli räddad Av Tro på Jesus blir man frälst. Begäret och frestelsen kommer från den onde. Herren kommer snart.
Bra ㈐
Madeleine Huhtalo - 07/05-25 18:30
Ja, Herren är vår starket
MIM - 08/05-25 18:25
Ingen kan efterträda Jesus för Jesus är levande Herre ... för korset och graven är tomt jag har sett det själv i Israel när jag vart där...
Madeleine Huhtalo - 08/05-25 20:41
Givetvis kan ingen stjäla jesus plats, han är messias, den levande Gudens son.
Anonym - 23/05-25 06:44
Många ska träda fram (falskt) som messias.
Jesus kommer mycket,mycket snart.
1Tess.4:16-18 ...vi ska ryckas upp tillsammans på skyar för att möte Herren i luften.
Trösta därför varandra med dess ord.
Tiden hastar, Jesus kommer mycket snart.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 10 oktober 2025, vecka 41 och klockan är 06:29. Harry och Harriet har namnsdag.
Mark. 16:6 Men han sa till dem: Var inte förskräckta! Ni söker Jesus från Nasaret, som blev korsfäst. Han är uppstånden, han är inte här. Se, platsen där de lade honom.
2025-10-09 22:26
Kan ni be att min storasyster hittar nån respektive kvinna till min bror på lördagens bröllop låt mig hör goda nyheter på söndag
Daniel Carleson - 07/10-25 15:49
Överheten bär inte svärdet förgäves. Rom 13:4. Att överheten inte bär svärdet förgäves innebär i det här fallet att Israels regering har ett ansvar och skyldighet att straffa dem som utförde 7 oktober massakern. Självfallet finns det förlåtelse för terrorister men då måste de lägga ned vapnen, frige gisslan och leva i fred.
Skrevs i Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
Jesus är Gud som blev människa, alltid ett med Fadern och Anden.
Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. (Joh 3:16)
Kristus är den levande boken, och den Helige Ande är dess levande förklarare.
- Andrew Murray (1828–1917)
1. Corona: Kristna grips i Kina - Smittade människor dödas i Nordkorea
2. Jesus återkomst förkunnades i profan press
3. Arne Weise är död
4. Israel använder Bibelns riktlinjer för att skydda sig mot coronaviruset
5. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM