Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Terrorism
Säkerhetspolischefen har beslutat att höja terrorhotnivån från ett förhöjt hot till ett högt hot i Sverige. Detta beslut är baserat på en försämrad situation gällande attentatshot mot landet och bedömningen att detta hot kommer att vara närvarande under en längre tidsperiod.
Beslutet om att höja terrorhotnivån har tagits med hänsyn till en strategisk och långsiktig syn på situationen. Hotutvecklingen, där hot har riktats mot Sverige under en längre tid, har allvarliga konsekvenser för landets säkerhet.
Den ökande hotbilden mot Sverige har inte en enskild händelse som utlösande faktor, utan är resultatet av en pågående hotutveckling över tid. Hotet från aktörer inom våldsbejakande islamism har ökat under året, och Sverige har gått från att vara ett legitimt mål för terrorattentat till att vara ett prioriterat mål för sådana attacker. Bedömningen är att detta hot kommer att kvarstå under en längre tid, vilket har lett till beslutet att ändra terrorhotnivån.
Terrorhotnivån har höjts från en förhöjd nivå (3) till en hög nivå (4) på en skala med fem grader. Denna höjning av hotnivån fungerar som en signal till alla samhällsaktörer om vikten av att fortsätta arbeta med åtgärder för att minska risken för terrorattentat.
Det är nu viktigt för myndigheter och andra samhällsaktörer att vidta förebyggande åtgärder för att minska hotet om terrorattentat i Sverige. Säkerhetspolischefen betonar att detta arbete måste vara uthålligt och pågående för att skapa ett säkrare Sverige.
Terrorhotnivån i Sverige grundar sig på strategiska bedömningar av aktörers intentioner och kapacitet att genomföra terrorattentat. Säkerhetspolischefen fattar beslut om terrorhotnivån baserat på en samlad bedömning av information, där Nationellt center för terrorhotbedömning (NCT) är en av de underliggande källorna.
Det är värt att notera att terrorhotnivån har varit förhöjd sedan hösten 2010 (nivå 3) och även nådde en hög nivå under en kort period mellan november 2015 och mars 2016 (nivå 4). Hotnivåskalan består av fem nivåer: Inget identifierat hot (1), Begränsat hot (2), Förhöjt hot (3), Högt hot (4), och Mycket högt hot (5).
Nu är det viktigt att vi ber för människorna i Sverige. Be till Gud att Han ska öppna människors hjärtan så att de kan ta emot Jesus och bli frälsta. För att de ska komma till tro på Jesus behöver vi berätta för dem om Honom. Så be för dem och för att vinna dem för Jesus Kristus. Jesus är den ende som kan frälsa och rädda.
Och du, min vän, som läser detta och ännu inte har tagit emot Jesus och blivit frälst, ta emot Honom nu. Då kommer du att vara frälst för evigheten och trygg oavsett vad som händer.
Höjning av terrorhotnivån till högt hot - Säkerhetspolisen
#Islam #Terrorism #Säpo #Hotnivån
Samuel - 17/08-23 17:04
Vi alla behöver Herrens frälsning, inte religioner.
Lars-goran Marklund - 17/08-23 21:55
Sverige har retat upp alla muslimer så det är inte konstigt att terrorhotet har ökat mot vårt land. Riksdagen kan ej stfta en lag mot att: Nasister får vädra sitt hat bränna heliga skrifter osv. I Sverige har vi åsiktsfrihet. ❤️Gud välsigna detta land.
Läsvärt 👍Christer 👍👍
Anton - 18/08-23 09:01
satan är ett lejon utan tänder. Han ryter och hotar genom människor men det är bara ryt. hans tid rinnner ut och snart får han möta det riktiga lejonet från juda, Jesus. Som har all makt i himlen och på jorden. Stå ut församlingen, be ständigt som Paulus skriver. Snart är Jesus här, snart! Marana ta
Utkastad på tippen - 19/08-23 08:27
Satan har ju hittat på alla religioner. Endast en levande tro på Jesus Kristus kan rädda. Det är tydligt i bibeln att det handlar om hjärtats förvandling, pånyttfödelse. Jag sa till Gud: Jag vet att du finns, ta itu med mig och rädda mig. Han räddade mig och helade mig. Du blir räddad om du vill.
Apg.26:20 här läser vi om verklig tro.
Idag är det fredagen den 11 juli 2025, vecka 28 och klockan är 16:16. Eleonora och Ellinor har namnsdag.
Han gav en befallning och botade dem och räddade dem från graven. (Psalm 107:20)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-11 13:13
Sanningens ande hjälp! En dotter 69 år förtalar sin snälla pappa 97 år. Tack för sanningen.
Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig
Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse
Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Sven - 10/07-25 10:10
Den bästa predikan är den av Ordet, Jesus självt.
Skrevs i Jesus förklarar treenigheten